Kadınlar interneti nasıl kullanıyor?

Türkiye, Romanya ve Ukrayna'daki kadınların interneti nasıl kullandığını analiz etti. Seçilen ülkelerdeki kadın kullanıcıların yüzdesini ve internette ne kadar zaman geçirdiklerini biliyoruz.

Dünya 02.02.2021, 00:06 02.02.2021, 00:21
Kadınlar interneti nasıl kullanıyor?

Türkiye, Romanya ve Ukrayna'daki kadınların interneti nasıl kullandığını analiz eden Gemius, Seçilen ülkelerdeki kadın kullanıcıların yüzdesini ve internette ne kadar zaman geçirdiklerini araştırdı.

Gemius, Polonya, Türkiye, Romanya ve Ukrayna'da kadınların çevrimiçi penetrasyonunu ve İnternet etkinlikleri için harcanan günlük süreyi analiz etti. Sunulan veriler, Ocak 2018'de kişisel bilgisayar ve dizüstü bilgisayar kullanan 15-69 yaş arası kadın İnternet hedef kitlesini içermektedir.

İnternetteki en aktif Türk kadınları

Analiz edilen dört ülkede çevrimiçi kadın kullanıcıların en yüksek yüzdesi Türkiye'de görülmüştür - kadınların yüzde 84'ü internette gezinmektedir. Bu, kadınların İnternet kullanımının sadece yüzde 56 olduğu Ukrayna'dakinden yüzde 28 daha fazla. Benzer sonuç Romanya'da kadın çevrimiçi kullanıcıların yüzde 58'i ile gözlenirken, Polonya'da kadınların yüzde 77'si masaüstü bilgisayarlar ve dizüstü bilgisayarlar aracılığıyla çevrimiçi.

İnternette gezinmek için günde iki saat harcanıyor

En aktif kadın izleyici Polonya'da kaydedildi. Polonyalı kadınlar her gün internette gezinmek için üç saat (2:47:04) harcıyorlar. Rumen kadınlar Polonyalı kadınlara kıyasla (2:04:55) yaklaşık 43 dakika daha az çevrimiçi kalıyor, ancak bu süre hala iki saati geçiyor. Yalnızca Ukrayna ve Türkiye'de çevrimiçi olarak geçirilen ortalama süre daha azdır (sırasıyla 1:58:18 ve 1:55:09).

KAYNAK: Gemius Global

Yorumlar (0)