Alexa

'Kanlı Ocak" kurbanları anıldı...

Azerbaycan'da, 1990 yılında yaşanan ve tarihe "Kanlı Ocak" olarak geçen 20 Ocak Katliamı'nın kurbanları anıldı.

'Kanlı Ocak
banner327
  Azerbaycan'da, 1990 yılında yaşanan ve tarihe "Kanlı Ocak" olarak geçen 20 Ocak Katliamı'nın kurbanları anıldı.

Katliamda hayatı kaybedenler için düzenlenen tören, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in, Şehitler Hiyabanı'nı ziyaret etmesiyle başladı. Aliyev, devlet kurumlarının temsilcileriyle geldiği şehitlikte, Ebedi Ateş Anıtı'na çelenk bıraktı.

Devlet erkanının ardından binlerce Azerbaycanlı, Bakü Şehitler Hiyabanı'na akın etti. Şehitlik ziyareti için Bakü ve Azerbaycan'ın çeşitli bölgelerinden gelenler, şehitlik önünde uzun kuyruklar oluşturdu.

Azerbaycan bayrakları taşıyan vatandaşlar, şehit mezarlarına kırmızı karanfiller bıraktı. Saat 12.00'de de Azerbaycan için canını veren bütün şehitler için bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Saygı duruşu boyunca Hazar Denizi kıyısındaki gemiler, metro trenleri, otobüsler siren ve korna çaldı. Matem günündi Azerbaycan'daki tüm bayraklar yarıya indirildi.

-Şehitler unutulmuyor-

Binlerce vatandaşla şehitliği ziyaret eden şehit yakınları, 24 yıl önce yaşanan acıları tekrar hatırladı. Şehit Oktay Kerimov'un mezarını ziyaret eden ailesi, duygusal anlar yaşadı. Mezardaki resmi defalarca silen ve öpen aile bireyleri, gözyaşlarına hakim olamadı.

Oktay Kerimov'un babası Eyvaz Kerimov, AA muhabirine yaptığı açıklamada, oğlunun 20 Ocak'ta şehit olan ilk üç kişiden biri olduğunu söyleyerek onun vatan için canını feda ettiğini, aziz hatırasını daima yaşattıklarını kaydetti.

Şehit Oktay Kerimov'un yeğeni Araz Kerimov ise 20 Ocak gününün Azerbaycan tarihinin hem acılı hem de şanlı sayfalarından biri olduğunu belirterek, 24 yıl geçmesine rağmen halkın bu günü unutmadığını ve şehitlerin anısının yaşatıldığını vurguladı.

-"Kanlı Ocak" -

1990 yılının başlarında, Ermenilerin artan toprak taleplerine ve Sovyet yönetimine tepkilerini göstermek isteyen binlerce Azerbaycanlı, Bakü'nün Azadlık Meydanı'na akın etti ve uzun süreli mitinglere başladı. 

Mitingleri dağıtmak amacı ile 20 Ocak'ta Bakü'nün çeşitli bölgelerinde şehre giren Sovyet ordusu, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 150'ye yakın sivili katletti, yüzlerce vatandaşı ise yaraladı. 

Şehitler, yüzbinlerin katılımıyla, gözyaşları içinde, kırmızı karanfillerle bugünkü adıyla, Şehitler Hiyabanı'na gömüldü.

Azerbaycanlılar tam 24 yıldır her 20 Ocak'ta, ellerinde 20 Ocak kurbanlarının simgesi haline gelen karanfillerle şehitliğe akın ediyor.
Güncelleme Tarihi: 20 Ocak 2014, 15:13
YORUM EKLE