Karadavi'den Sudan'ı uyardı!

Dünya Müslüman Alimler Birliği Başkanı Dr. Yusuf el-Karadavi, Sudan yönetimini, Mısır'ı model almama konusunda uyardı.

Dünya 27.09.2013, 23:54 27.09.2013, 23:57
Karadavi'den Sudan'ı uyardı!


Dünya Müslüman Alimler Birliği Başkanı Dr. Yusuf el-Karadavi, Doha'daki Ömer bin el-Hattab Camisi'nde verdiği cuma hutbesinde Sudan'da akaryakıtta devlet desteğinin kaldırılması sebebiyle başlayan gösterilere değindi.

Karadavi, barışçıl gösterilerin şiddet kullanılarak bastırılmasına karşı çıktığını belirterek, "Mısır ve Suriye'deki  suçluların yaptığını Sudan'daki kardeşlerimizin yapmasını istemiyoruz. Barışçıl gösterilerin şiddet kullanılarak bastırılması ve insanların katledilmesi Sudan'da tekrarlanmamalı" diye konuştu.

"İslam bu değildir! " diyen Karadavi sözlerini şöyle sürdürdü:

  "İslam ülkelerinde, kendisini Müslüman olarak tanımlayan kişiler, halkını, boynuna kılıç dayayarak yönetiyor. Hiçbir ülke silahını halkına doğrultmamalıdır. Madem barışçıl gösteriler düzenleniyor. Bu katliam neden?  Halkın taleplerine kulak vermeli ve sorunları çözmeye odaklanmalısınız. Fiyat artışının nedeni ne ise gençlerle müzakere yolunu izlemelisiniz."

"Göstericiler, haklı ve barışçıl olduğu sürece onların her zaman yanındayım" ifadesini kullanan Karadavi, dünya üzerinde tek bir Müslümanın dahi kanının akması beni rahatsız eder" şeklinde konuştu.

Sudan'da akaryakıtta devlet desteğinin kaldırılmasının ardından geçen pazar başlayan protestolar devam ediyor.
Yorumlar (0)