banner434

banner433

Karataş: Kiev Knezliği hakkında Putin’in söyledikleri yanlıştır

Prof.Dr. Halil İnalcık “Kronikler’de”(Günlük) Kiev’in,  Hazar Türkleri tarafından inşa edildiğini belirtmektedir.

Dünya 06.03.2022, 20:31
Karataş: Kiev Knezliği hakkında Putin’in söyledikleri yanlıştır

Tarihçi Ulviye Karataş, "İlk Kiev knezliğidir. Kiev knezliği Moskova knezliğinden daha eskidir. Ortodoksluğu yayan Ukraynalılar. Moğol İşgaline kadar Kiev’dir. Kiev Knezliği hakkında Putin’in söyledikleri yanlıştır. Prof.Dr.Halil İnalcık “Kronikler’de”(Günlük) Kiev’in,  Hazar Türkleri tarafından inşa edildiğini belirtiyor. " ifadelerine yer verdi.

Kapsamhaber yazarı Ulviye Karataş, yeni yazısında, Azak, Kefe ve Kerç Osmanlı kuruluş ve yükselme devrinde Kırım Hanlığına ait değil, doğrudan doğruya Kefe Sancağı olarak merkeze bağlı olduğunu ve Yavuz Selim Han burada sancak beyliği yaptığını, Karadeniz’in bir Osmanlı denizi olması ise Fatih’in eseri olduğunu belirterek şunları söyledi:

"17.yy Türkler mücadeleyi kaybedince, Altınorda Devleti yıkılır. 18. yy da Ruslar Kırım’ı işgal ederler. Bölge Rusya’nın eline geçer. 17.yy’dan itibaren Ukrayna topraklarında Polonya Litvanya devleti vardır. Kazaklar, Rusya ve Ukrayna’nın steplerinde yaşamaktadırlar. Osmanlı, 17. yy da Ukrayna’daki Kazaklar üzerinde hâkimiyet kuramamıştır. Kazaklar, Ukraynalıların atalarıdır. Poltova Savaşı Ukrayna topraklarındadır. Petro’nun kazanması ile Kazak lideri Osmanlıya sığınacaktır. Birinci Dünya Savaşı’nın ardında ki sebepleri incelerken 28 Haziran 1914 sabahında bir Sırp milliyetçisi Gavrilo Prncip’in Saraybosna’da silah  sıkmasının ardından ve Avusturya Macaristan’ın savaşa girmeye karar vermesinin  gerekçesini gözden kaçırmamak gerekir. Gerekçe, daha da sertleşen milliyetçilik ve hızla zayıflayan çok etnikli imparatorluklar arasındaki çatışmanın giderek artmasıdır. Rus imparatorluğu da Osmanlı imparatorluğu da mağlup olmuştur. Galip gelmek hayal gücünün ötesinde de olsa savaş Ukrayna’ya kendi devletini kurma şansını tanımıştır.

Rus hükümeti savaşın patlak verişini Ukrayna sever örgütlerin etkinliklerine ilave kısıtlamalar getirdiğini belirten Karataş, "Hükümet Prosvita (Aydınlanma) toplulukları dahil, Ukraynalı örgütleri kapattı. 1905 Devrimi ile Rada gazetesi de dahil, Ukraynaca yayınlara son verdi. Rus Devleti içerisinde tek özerk Ukrayna Devlet’i  kurma fırsatı olarak gören Ukraynalı liderlerin umutlarını söndürdü.  Solcu radikaller Rus imparatorluğunu Mağlup etme umuduyla Avusturya ‘ya yöneldiler." dedi. YAZININ DEVAMI

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)