Alexa

Kerry: 'sözümüzden dönüş yoktur'

ABD’nin başkenti Washington’da nefesler tutuldu, Dışişleri Bakanı John Kerry açıklama yaptı.

Kerry: 'sözümüzden dönüş yoktur'

 Kerry, Suriye'nin halkına karşı suçlu olduğunu söyleyerek, "Amerika buna sessiz kalamaz" dedi.

Amerika John Kerry">Dışişleri Bakanı John Kerry'nin açıklaması şu şekilde:

KİMYASAL SİLAH KULLANILDIĞINI BİLİYORUZ
"Yaşanacak bu durum Irak savaşından farklı bir durumdur. Aynı zamanda bir takım adımlar atıyoruz. Ancak kendi kaynaklarımızı korumak için üyelerimize belirli bilgiler verebiliyoruz. Halka her türlü bilgiyi veremeyiz. Suriye rejiminin kimyasal silahlarını bir çok kez kullandığını biliyoruz. Bunları hala halkına karşı kullandığını da biliyoruz. Saldırıdan 3 gün önce kimyasal silah personeli o bölgede hazırlık yapıyordu. Rejim bu saldırıya hazırlık yaptı. Kendi yandaşlarına maske dağıttılar. Roketlerin sadece rejim kontrolündeki bölgelerden ateşlenip, sadece muhaliflerin bölgelerine gittiğini biliyoruz. Saldırıdan sonrada sosyal medyada kendi gözümüzle binlerce görüntü gördük. Ölmüş insanlar gördük. Bir sürü ölü ve can çekişen insan gördük."
TEK BİR DAMLA KAN YOKTU
"Doktorlar, hemşireler, bize bir yaralanma veya kanama olmadığını söylediler. Vücutlarında tek damla kan yoktu. Çocuklar, kadınlar yan yana yatmışlardı ve hepside ölmüştü. Hepsi kötü bir kaderi yaşadılar. 100'den fazla ölü 400'den fazla da çocuk yaralandı. Doktorlarda kendi hayatlarını tehlikeye atarak çalıştılar. Esad'ın kendi, halkına yaptığı bir şeydi bu. 
Rejim yetkilileri kimyasal silah kullanıldığını söylediler ve bu bir şekilde ortaya çıkacaktı zaten. Bunu biliyoruz. Ben Suriye'yi arayıp onlara saklayacak bir şeyiniz yoksa bırakın, BM denetçileri gelip araştırsınlar dedim. Ancak Suriye o bölgeleri 4 gün boyunca bombaladı. Bombalama yüzünden tüm kanıtlar zarar görmüştü."
ÖNÜMÜZDE Kİ TEK SORU NE YAPACAĞIMIZ
"Önümüzdeki soru biz dünya insanları olanarak ne yapacağız. Tarihte buna benzer bir çok kötü olaylar var. Bizim tarihteki verdiğimiz kararlar önemli sonuçlar doğurdu. Bugün vereceğimiz kararlarda önemli sonuçlar doğuracaktır. Kimyasal silah kullanımının yasaklanması neredeyse 100 yıllık bir anlaşma. Biz bunlar yaşanmasın diye buna benzer anlaşmalar imzaladık. Bu hepimizin güvenliği için çok önemli. Suriye'deki silahların nerede olduğunu bilmemiz lazım. Amerika'nın çıkarları ve müttefiklerimizin çıkarları bizim için önemlidir."
BİZİM KARARIMIZDAN DÖNÜŞ YOKTUR
"Amerika ve dostlarımız bizim ne demek istediğimiz biliyorlar. Meshepsel çatışmaların olduğu bir bölgede vereceğimiz karar bizim güvenliğimiz için önemlidir. Beşar Esed gibi bir katil kendi vatandaşlarını sebepsizce öldürüyorsa, Amerika buna hayır diyecektir. Bizim kararımızdan dönüş yoktur. Bu saldırı Suriye sınırlarını geçmiştir. Şu an da bizler birer adım atmazsak, diğer terörist guruplar da buna benzer silahlar kullanabilirler. Dolayısıyla benim kaygım; bizden çok uzakta olan saldırılara değil. Bizim kaygımız, Suriye halkı adınadır. Kim olduğumuza bakmamız gerekiyor. Biz Amerika'yız. Biz her zaman insanlık değerlerini korumuş biriyiz. Yapılan bu insanlığa yönelik saldırı bizi ilgilendiriyor. Bu bizim kim olduğumuz ile alakalı"


ABD YALNIZ DEĞİL
"Eğer hiç bir şey yapmazsak bunun bir sonucu olacaktır. ABD yalnız değil. Bu kınama açıklamalarında bizler yalnız değiliz. Dünya ve dostlarımız buna bir karşılık veriyor. İslami birlikler bu saldırıyı kınadılar. Türkiye rejimin sorumlu olduğunu ve hiç bir kuşku olmadığını söyledi. Fransa da, Şam rejimi tarafından saldırının yapıldığını söyledi. Şu an önümüzdeki tek soru ne yapacağımız. Biz Başkan Obama ve Amerika olarak BM'e inanıyoruz. BM denetçileri kimin kimyasal silah kullandığını belirlemeyecek. Orada sadece kimyasal silah kullanıp, kullanılmadığına bakacak. Rusya BM'nin alacağı kararları engelliyor. Kongrede konuştuktan sonra Amerika kendi çıkarlarına ilişkin hareket ederek kendi kararını kendi verecektir."


BARIŞ İSTİYORUZ AMA BARIŞ KENDİ GELMİYOR
"Barış istiyoruz ama barış kendi kendine gelmiyor. Bu diktatöre karşı bir şey yapmazsak tarih bizi sorgulayacaktır. Başkan bir şey söyler ve onu yapar. Başkan şunu da söyledi ki alabileceği kararlar sonunda yapılacak operasyon kimyasal silah kullanımını önlemek için yapılacaktır. Çünkü askeri operasyonlar bunu bitirmeyecektir. Biz müzakere masasına gitmek istiyoruz. Şimdi alacağımız kararlar bizim ülkemiz ve dünyayı korumak adına olacaktır."
Güncelleme Tarihi: 31 Ağustos 2013, 00:13
YORUM EKLE