Alexa

Kıbrıs müzakere süreci...

Rum lider Anastasiadis, Kıbrıslı Türkler ve Rumlar yeni müzakereler aracılığıyla barış içerisinde birlikte yaşayabilmeyi umut ettiklerini söyledi.

 Kıbrıs müzakere süreci...
Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) lideri Nikos Anastasiadis, Kıbrıs’ta Rumların Annan planını reddettiği 2004’ten bu yana çok şey değiştiğini belirterek, Kıbrıslı Türkler ve Rumların artık yeni müzakereler aracılığıyla insan haklarına saygılı bir ülkede barış içinde birlikte yaşayabilecekleri bir çözüm umut ettiğini söyledi.

Anastasiadis, Atina’da yayımlanan Kathimerini gazetesindeki demecinde, bölgede tespit edilen hidrokarbonun gelişmeleri yönlendiren belirleyici faktör olduğunu ifade etti.

Anastasiadis, "Türkiye, İsrail ve Kıbrıs’ın ihtiyaçları var. Kıbrıs sorunun çözümüyle geniş ufuklar açılıyor. Kıbrıs konusuyla bağlantılı olan herkesin çözüm çabalarının bu kez sonuç vermesi gerektiğini anlaması lazım. Bu hepimizin olduğu kadar tüm bölgenin çıkarına" dedi.

- Kıbrıs'ta bir sıvılaştırma merkezi -

Anastasiadis, Kıbrıs’ta oluşturulacak bir sıvılaştırma merkezinin değerlendirilmesinin muhtemelen İsrail, Lübnan ve Mısır ile daha yakın işbirliğine ve Türkiye’nin önemli enerji ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için Kıbrıs aracılığıyla enerji satın almasına katkı sağlayacağını belirtti. Rum lider, ayni zamanda kazancın nispi şekilde paylaşılmasından adadaki her iki toplumun da yararlanacağını kaydetti.

Çözüm olması durumunda, iki yıl içinde şirketlerin araştırmalarını tamamlamasıyla kesin miktarın belirleneceğini ve bu noktadan sonra değerlendirme aşamasına geçileceğini belirten Anastasiadis, “Bu da en çok iki yıl daha sürer. Türkiye’nin ve Avrupa’nın ihtiyaçlarını karşılayabilecek miktar bulunduğu tespit edilmesiyle yeni bir dinamik oluşacak. Doğal gazın ne şekilde taşınacağı konusu ise uygun bir zamanda teknoekonomik ve diğer veriler temelinde belirlenecek” diye konuştu.

- "Uçuşların devam etmesi bizi endişelendiriyor" -

Anastasiadis, bölgede Türk uçaklarının uçuşlarıyla ilgili bir soru üzerine, Türk uçaklarının GKRY sözde münhasır ekonomik bölgesinde uçuşlarının kendisini endişelendirdiğini ancak daha önce görülen ufak olayların müzakereler esnasında yaşanmayacağına dair güvence aldığını iddia etti.

Anastasiadis, “Açıkça belirttik. Tacizlerin devam etmesi durumunda cevap müzakerelerden çekilmek olacak. İyi bir atmosfer ve güven ortamı oluşturmaya çalıştığımız anda oluşturmak istediğimiz atmosfer ile bağdaşmayan hareket veya eylemlerin süreci zehirlememesi gerektiğinin anlaşılması lazım” dedi.

Müzakerelerin yeniden başlatılması konusundaki itirazlarla ilgili bir soruyu yanıtlayan Anastasiadis, hükümet içerisinde koalisyon ortağı parti DİKO ile anlaşmazlıklar bulunduğunu ancak bu konudaki kişisel kararının daha kötü olmasını önlemek hedefiyle Kıbrıslı Türklerin hassasiyetlerini ve haklarını göz ardı etmeden Rumların endişelerini güvence altına alacak bir çözüm için süreci destekleyen partilerin işbirliğiyle zor yolda ilerlemek olduğunu kaydetti.

Rum lider, Gazi Magosa’nın iade edilmesinin müzakereler için koşul olup olmadığına ilişkin bir soru üzerine ise bu konuda herhangi bir koşul bulunmadığını ancak diyaloğun başlamasıyla birlikte karşılıklı güven önlemlerinin de konuşulmasının, diyaloğun dinamiğini güçlendireceğini ifade etti.

Kıbrıs’ta garantörlük ve Türk askerinin varlığı gibi konuların sürecin ne şekilde devam edeceğine bağlı olduğunu belirten Anastasiadis, “Her konuda anlaşma sağlanmazsa hiçbir şeyde anlaşılmış sayılmayacak” diye konuştu.

Anastasiadis, enerji konusunun en önemli konulardan biri olduğunu belirterek, ABD ve AB’nin Kıbrıs konusuna gösterdiği ilginin ardında enerji konusunun bulunduğunu belirtti.

Avrupalıların, her an ülkeleri ve politikaları kontrol altına alacak belirli bir kaynağa bağımlı kalmaktan endişe duyduğunu ifade eden Anastasiadis, ABD’nin Doğu Akdeniz bölgesindeki hidrokarbon yataklarına gösterdiği ilginin farklı bir dinamik oluşturduğunu kaydetti.
Güncelleme Tarihi: 23 Şubat 2014, 16:07
YORUM EKLE