Alexa

Kıbrıs müzakereleri süratle sonuçlanmalı...

KKTC Cumhurbaşkanı Eroğlu, Kıbrıs müzakere sürecine ilişkin, "Rum tarafının müzakere masasında zamana oynama düşüncesinde. Türk tarafı müzakerelerin süratle her başlığı enine boyuna tartışıp, sonuçlandırılmasından yana'' dedi.

 Kıbrıs müzakereleri süratle sonuçlanmalı...
banner327
 KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Kıbrıs müzakere sürecine ilişkin, Rum tarafının müzakere masasında zamana oynama düşüncesinde olduğunu belirterek, Türk tarafının müzakerelerin süratle her başlığı enine boyuna tartışıp, sonuçlandırılmasından yana olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, bir kabulünde yaptığı konuşmada, bugünlerden daha iyi yarınlar yaratacak bir anlaşma arayışı içinde olacaklarını belirterek, iyi bir anlaşmanın kalıcı olabileceğini söyledi.

"Müzakere masasında hem dik oturacağım, hem de Kıbrıs Türk halkının 1974 öncesine dönüşünü kabul etmeyen bir tavır içinde olacağım" diyen Eroğlu, “Ülkemizin geleceğini bir pamuk ipliğine bağlama düşüncesinde değiliz. Geçmişte bir acı tecrübe yaşadık. O acı günleri tekrar yaşamak, 1974 öncesine dönüşü sağlayacak bir anlaşmaya imza atmak bizim kitabımızda yok” diye konuştu.  

- "Gazetecilere büyük iş düşecek"

Eroğlu, Kıbrıs Türk halkının haklılığını ve bu topraklarda huzur ve güven içinde yaşamasını sağlayacak bir anlaşma için azami gayreti göstereceği belirterek, mesajların kamuoyuyla paylaşılması noktasında gazetecilere büyük iş düşeceğini kaydetti. 

Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik çalışmaların çok uzadığına işaret eden Eroğlu, "Rum’un her istediğine 'evet' diyecek pozisyonda olunmasını kimse beklemesin. Anlaşma nihai hedef ancak anlaşmanın bize göre de kuralları var. Her iki halkın beklentileri var. Ama beni daha ziyade halkımın beklentileri ilgilendirir” dedi.

- "Dış güçler müdahil olmaya çalışıyor"

Her iki halkın da beklentilerinin karşılanması için dış güçlerin müdahil olmaya çalıştığını kaydeden Eroğlu, “Mühim olan bizim halkımızın kabul edebileceği bir anlaşmaya imza koymaktır. Rumlar, masaya oturmadan bazı avantajlar elde etmeye çalışıyor. Her şeyin müzakere masasında olması gerektiğine inanıyorum. Karşılıklı al-verler müzakere masasında olacak. Müzakere masasına oturmadan alma yok” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, güven artırıcı önlemlerin sadece Rumların istediklerini vermek anlamına gelmediğini ifade ederek, güven artırıcı önlemlerin her iki halk için de önemli olduğunu, bu konuda çok hassas davrandığını belirtti.

Rum tarafının müzakere masasında zamana oynama düşüncesinde olduğunu kaydeden Eroğlu, Türk tarafının müzakerelerin süratle, her başlığı enine boyuna tartışıp, sonuçlandırılmasından yana olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, bu süreçte Kıbrıs Türk halkının önünü görmek istediğini belirterek, halkının beklentisi doğrultusunda hareket edeceğini ve müzakere sürecindeki her şeyi halkla paylaşacağını sözlerine ekledi.
Güncelleme Tarihi: 26 Şubat 2014, 17:18
YORUM EKLE