Alexa

Kırım'da Neler oluyor? Kritik saat 15.00

Ukrayna İçişleri Bakanı, Rus güçlerinin havaalanlarını ele geçirdiği duyurdu. Dünya saat 15.00'daki basın toplantısına kilitlendi.

Kırım'da Neler oluyor? Kritik saat 15.00

 Rus haber ajansı Interfax ve Ukrayna haber ajanslarının görgü tanıklarına dayandırdığı haberlere göre, Rus askerleri Kırım'a girdi. Asker üniformalı bir grup silahlı kişi başkent Akmescit'teki havaalanına baskın yaptı. 

Ukrayna'nın özerk bölgesi Kırım'da havalimanlarının kontrolünün askeri üniformalı ve silahlı kişilere geçtiği belirtiliyor. İçişleri Bakanlığı bu kişilerin "Ruslar" olduğunu iddia etti.

BBC'nin haberine göre, Ukrayna'nın Kırım bölgesindeki en büyük havalimanında askeri üniformalı ve silahlı kişilerin devriye gezdiği belirtiliyor.

SON BİLGİ
DÜNYA BU SAATE KİLİTLENDİ

Ukrayna’dan kaçan devrik cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç, Rusya’da basın toplantısı düzenleyecek. Dünya Türkiye saatiyle 15.00'te yapılacak bu basın toplantısına kilitlendi. 

Ülkesinden kaçan Yanukoviç'in dün akşam saat 20.00'da Rusya'ya indi. Sivil havaalanı yerine askeri alana iki savaş jeti eşliğinde uçağı iniş yaptırıldı. Yanukoviç ve beraberindeki kişiler askeri havalimanından kendisini himaye veren Rus devletinin konuk evine değil, özel bir malikaneye hareket etti. Yanukoviç'in basın toplantısı yapacağı yer sır gibi saklanıyor. 


 KIRIM'DA NELER OLUYOR?
150 KİŞİLİK ASKERİ BİRLİK

Ukrayinska Pravda haber sitesine göre, yaklaşık 150 kişilik silahlı grup koyu bir Rus aksanı ile konuşuyordu.

Reuters'in bildirdiğine göre, Simferopol Uluslararası Havalimanı'nda silahlı kişiler kontrol kulesine de girip çıkıyor.

Şahitlerin Interfax-Ukraine ajansına aktardığına göre, Rus donanma bayrakları taşıyan 50 kişi, uçuşların normal seyrinde gerçekleştirildiği havalimanına geldi.

Vladimir adlı bir kişi Reuters'e, "Kırım Halk Milisleri ile birlikteyim. Bizler basiz insanlarız, gönüllüleriz" dedi ama silahlı kişilerin nereden geldiğini bilmediğini söyledi. Vladimir, havalimanında normal düzeni sağlamak için gönüllü olduğunu sözlerine ekledi.

Sivastopol havalimanında da durumun aynı olduğu belirtiliyor.

BU BİR İŞGALDİR

Ukrayna'nın geçici İçişleri Bakanı Arsen Avakov, silahlı kişilerin "Ruslar" olduğunu öne sürerek, bunun bir "silahlı işgal" anlamına geldiğini duyurdu.

Kırım parlamentosuna dün baskın düzenleyen bir grup çatıya Rus bayrağı asmıştı.

Parlamentodan daha sonra yapılan açıklamada, bölgenin özerkliğinin geliştirilmesi için 25 Mayıs'ta referandum yapılacağı duyuruldu.KIRIM'IN STATÜTÜSÜ

Kırım bölgesi 1954 yılında Sovyet Rusya tarafından Ukrayna'ya verilmişti. O dönemde Ukrayna da Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği'nin parçasıydı. Sovyetler Birliği'nin dağılmasının ardından Ukrayna'nın toprak bütünlüğü 1994 yılında Rusya, ABD, İngiltere ve Fransa tarafından garanti altına alındı.

Kırım'da Rusça konuşanların çoğunlukta olmasına karşın, Ukraynalıların çoğunluğu ve Kırım Türkleri, Moskova yönetimine karşı soğuk hislere sahip.

Ukraynalıların çoğu, 1932-33 yıllarında yüz binlerce kişinin öldüğü ve Holodomor olarak adlandırılan kıtlık olayından Sovyet Rusya yönetimini sorumlu tutuyor.

KIRIM'DA NE KADAR TÜRK VAR?

Kırım Türklerinde ise bazı Türk-Tatar liderlerin İkinci Dünya Savaşı sırasında Nazilerle işbirliği yaptığı gerekçesiyle yüz binlercesinin Orta Asya'ya sürülmesinin acıları unutulmuş değil. 1990'larda geri dönüş hakkı elde etmelerine rağmen Kırım Türkleri özerk bölgede nüfusun sadece yaklaşık yüzde 12'sini oluşturuyor.

 
KIRIM'A RUS YANLISI BAŞBAKAN

Ukrayna'daki kriz Kırım Özerk Cumhuriyeti'nde ayrılık tartışmalarını da tırmandırdı. Yerel parlamento, Başbakan Anatoliy Mogilov'un görevden alındığını duyurdu. Mogilov, Ukrayna Parlamentosu'nun görevden aldığını açıkladığı Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç'e bağlı bir isim olarak biliniyor fakat Kırım'daki Rus milliyetçilerinin tepkisini çekiyordu.

Geçtiğimiz günlerde, Batı yanlılarının Ukrayna Parlamentosu'nda denetimi ele geçirmelerinin ardından, Kırım'ın Ukrayna Parlamentosu'nun kararlarına bağlı olacağını açıklamış ve bu, Kırım'daki Rus milliyetçilerinin sert tepkisini çekmişti.

Yeni başbakan olarak Rus Birliği Partisi Başkanı Sergey Aksenov'un seçildiği açıklandı.

Aksenov ilk açıklamasında, "Viktor Yanukoviç'i yasal başkanımız olarak kabul ediyoruz" dedi.

Kırım Ukrayna'da Rusların çoğunlukta olduğu tek bölge. Kırım'daki Ruslar, olayların başladığı günden bu yana Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç'i destekliyor. Kırım Tatarları ise Avrupa Birliği'ne yakın duran protestocuların tarafında.

RUS PARLAMENTERLER REFERANDUM KARARI ALDI

Kırım parlamentosu sadece Rus kökenli milletvekillerinin katıldığı oturumda Kırım'ın bölgesel statüsüyle ilgili 25 Mayıs'ta referandum yapma kararı aldığını duyurdu. Bu tarihin, Ukrayna Parlamentosu’nun aldığı kararla yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimleriyle aynı tarihe denk gelecek olması dikkat çekti.

Çevresinde yüzlerce Rusya yanlısının eylem yaptığı parlamentodan yapılan açıklamada,"Ukrayna’da kanunsuz şekilde radikal milliyetçiler tarafından silahlı çete desteği ile devlet ele geçirildi. Bunun sonucunda Kırım’daki huzur tehlikeye girdi. Dün (Çarşamba) parlamentonun yakınında yapılan miting ölümlerle sonuçlandı. Ukrayna tam bir kaos, anarşi ve ekonomik felakete sürükleniyor. Bundan dolayı kanunun verdiği yetki ile Kırım genelinde referandum yapmaya karar verdik. Eminiz ki özerklik statüsünün daha belirgin hale gelmesi için yapılacak referandumla Kırımlılara yönelik dış baskıların yolu kapatılacaktır" dendi.

Parlamentonun oturumuna sadece Rus kökenli milletvekilleri çağrıldı. Nüfusun yaklaşık yüzde 14'ünü oluşturan Tatarlar ve yüzde 24'ünü oluşturan Ukraynalı temsilciler davet edilmedi. Kırım yerel parlamentosu halen silahlı kişilerin kontrolü altında.

KIRIM YEREL PARLAMENTOSUNUN BÖYLE BİR YETKİSİ YOK

Ukrayna Merkez Seçim Komisyonu (MSK) ise Kırım Özerk Cumhuriyeti’nin hukuken referandum yapma yetkisine sahip olmadığını, dolayısıyla referandumun meşru olmayacağını bildirdi.

Cihan Haber Ajansı'nın haberine göre MSK üyesi Yuriy Donçenko, ülkedeki bölgelerin bağımsız şekilde referanduma gitmesi için yasal zeminin olmadığını söyledi.

Diğer taraftan, yüz sandalyeli Kırım Özerk Cumhuriyeti Parlamentosu'nda perşembe günkü kararların 40'ın altında milletvekili tarafından alınmış olması, kararların geçerliliğine itirazlara neden oldu.

Kırım Parlamentosu'nun Tatar ve Ukraynalı milletvekillerinden bazıları, parlamentonun toplantı yeterlilik sayısının 40 olduğunu belirterek, kararların hükümsüz sayılması gerektiğini söylüyor.
Güncelleme Tarihi: 28 Şubat 2014, 14:20
YORUM EKLE