Alexa

Konyalı Sultan Kayhan, İsveç'te milletvekili oldu

Konya'nın Kulu ilçesinden İsveç'e çalışma için gelen Sultan Kayhan, 1. sırada olan bir milletvekilinin sağlık nedeniyle ayrılmasından dolayı milletvekili oldu.  

Konyalı Sultan Kayhan, İsveç'te milletvekili oldu

2014 seçimlerinde Sosyal Demokrat Parti'den 12. sırada oldu için parlamentoya giremeyen Sultan Kayhan,  bir milletvekilinin sağlık nedeniyle ayrılmasından dolayı milletvekili oldu.  


Stockholm'de dünyaya gelen Kayhan, üniversiteden sonra politikaya başladı. Konya'nın Kulu ilçesinden İsveç'e çalışma için gelen bir işçi ailesinin kızı olan 29 yaşındaki Sultan Kayhan milletvekilliği sürecinde "Eşitlik, ayırımcılık ve ırkçılığa" karşı çalışma yapacak.

7 senedir siyasetin içinde olan Kayhan, Sosyal Demokrat parti ve Yeşiller Çevre Partisi azınlık hükumeti içinde çalışmalarına hız vermiş ve kongre üyeliğine seçilmişti.

SULTAN KAYHAN KİMDİR?

Sultan Kayhan.konya Kulu kökenli oluğunu, İsveç’te büyüdüğünü ve  26 yaşında bir Türk genci olduğunu belirtiyor.. Stockholm Üniversitesi’nde Siyasi Bilgiler ve İktisat bölümünü bitirdi.. Siyasi Bilgiler alanında master yaptı. Diğer yandan, Forsäkringskassan’da çalıştı. Çeşitli derneklerde aktivitelerde bulundu..Östermalm-Gärdet Derneği ve Stockholm Belediyesi İşçi Konseyi (Stockholms Arbetarkommuns Studieråd) eşbaşkanlığını yürüttü.

Kaynak: İHA

Güncelleme Tarihi: 09 Mart 2017, 12:45
YORUM EKLE