Küba'da 1 Mayıs ...

AB Bakanı ve Başmüzakereci Çavuşoğlu, en güçlü şekilde kutlandığı Küba'da 1 Mayıs devletin ve şehir yöneticilerinin belirlediği alanda kutlandığını söyledi.

Dünya 03.05.2014, 13:46 03.05.2014, 13:49
Küba'da 1 Mayıs ...
AB Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu, Küba’da 1 Mayıs etkinliklerine katıldıklarını belirterek, “1 Mayıs’ın en güçlü şekilde kutlandığı ülkede, 1 Mayıs devletin ve şehir yöneticilerinin belirlediği alanda kutlanıyor. Demokratik toplumlarda ve ülkelerde törenlerin, etkinliklerin düzenleneceği yerler belirlenir ve herkes orada düzenler. İnşallah bu anlayış Türkiye’ye gelir” dedi.

Çavuşoğlu, Küba temaslarının ikinci gününde, ikili görüşmeler gerçekleştirdi. Bu kapsamda Çavuşoğlu, Küba Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Ricardo Cabrisas Ruiz, Küba Dışişleri Bakan Vekili Marcelino Medina Gonzalez ve Küba Dış Ticaret ve Yatırım Bakanı Rodrigo Malmierca Diaz ile bir araya geldi. Küba temasları çerçevesinde şehrin tarihi semtindeki Peurto Caddesi’ndeki Atatürk büstünü de ziyaret eden Çavuşoğlu, Jose Marti Anıtı’na da çelenk koyarak saygı duruşunda bulundu. Meksika ve Küba’da temaslarının ardından Çavuşoğlu, Havana’dan Türkiye’ye hareket etti.

Çavuşoğlu, uçakta temaslarıyla ilgili AA muhabirinin sorularını yanıtlarken, Küba’da 1 Mayıs etkinliklerine katıldıklarını kaydetti.  “Burada insanların gayet güzel bir şekilde, barış ve huzur içinde 1 Mayıs’ı kutladığını gördük” diyen Çavuşoğlu, Küba’nın sosyalist bir ülke olarak işçi bayramını en güzel şekilde kutlamaya çalıştığını dile getirdi. Çavuşoğlu, Türkiye’de ise yıllardır 1 Mayıs’ı kutlamanın “adeta yasak” olduğunu ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“İlk defa AK Parti iktidarı sayesinde, Başbakanımızın liderliğinde Türkiye’de de artık 1 Mayıs işçi bayramı resmi tatili oldu. Fakat hala sanki devlete karşı bir bayrammış gibi kutlamaya çalışanları doğrusu üzüntüyle takip ediyoruz. Bu sefer Küba’dan da bunları takip ettik. Hatta bizim bu 1 Mayıs resmi törenlere katılmamızı ironi olarak karşılayanlar oldu. Sanki biz 1 Mayıs’a karşıymışız gibi değerlendiren yorumları da gördük, özellikle sosyal medyada. Fakat Küba’dayken bir şeyi gördük; Kamu yöneticileri nereyi gösteriyorsa, sadece Türkiye’den değil, dünyanın her yerinden Küba’ya gelen, bu bayramı kutlamak için burada bulunmak isteyen insanlar orada kutluyorlar. Yani böyle ‘ben istediğim yerde bayramı kutlarım, istediğim yere giderim, istediğim yerden çıkarım’ anlayışı yok. 1 Mayıs’ın en güçlü şekilde kutlandığı ülkede de burada, 1 Mayıs devletin ve şehir yöneticilerinin belirlediği alanda kutlanıyor. Maalesef bizde İstanbul’da illaki Taksim’de kutlayacağız diye olay çıkarmaya çalışanlar var”.

-“İlla ben istediğim yerde 1 Mayıs’ı kutlarım anlayışı, hiçbir demokratik toplum ve ülkelerde yoktur”-

Türkiye’de 1 Mayıs olsun diğer bayramlar olsun bu tür etkinliklerin barış ve huzur içinde kutlanması gerektiğine işaret eden Çavuşoğlu, Nevruz Bayramı konusunda son yıllarda atılan adımları hatırlattı. Çavuşoğlu, “Eskiden Nevruz yasaktı, sanki belli bir etnik grubun bayramı gibi algılanırdı Türkiye’de. Oysa nevruz bizim coğrafyamızda, tüm Türk dünyasında kutlanan bir bayramdır, bizim coğrafyamızın bayramıdır ve artık devlet de bunu resmi bayram ilan etti. Eskiden nevruzlarda olay olurdu fakat şimdi herkes nevruzu barış, kardeşlik duyguları içerisinde kutluyor. 1 Mayıs’ı da aynı duygular içerisinde kutlamamız lazım” diye konuştu.

Çavuşoğlu, bu noktada etkinlikler için birçok alanın kullanılabileceğini, Taksim’de de çelenk konularak sembolik açıklamalar yapılabileceğine işaret ederek, “İlla ben istediğim yerde bayramı kutlarım, istediğim yerde toplanırım anlayışı hiçbir demokratik toplumda ve ülkelerde yoktur ve kabul edilemez. Demokratik toplumlarda ve ülkelerde törenlerin, etkinliklerin düzenleneceği yerler belirlenir ve herkes orada düzenler. İnşallah bu anlayış Türkiye’ye gelir, çok daha coşku içinde, bayram havası içinde kutlarız” değerlendirmesinde bulundu.

-“Türkiye’nin Karayip bölgesinde çok olumlu imajı var”-

Çavuşoğlu, Meksika’da Karayip Ülkeleri Birliği Zirvesi’ne katıldığını hatırlatarak  proaktif bir anlayışla dünyanın her yerinde aktif politika yürütmeye çalışan Türkiye’nin Latin Amerika ve Karayip bölgesine de çok önem verdiğine dikkati çekti. Meksika temaslarında birçok ikili görüşme yaptıklarını, 11 Karayip ülkesinin başbakan yardımcıları veya bakanlarıyla bir araya geldiklerini ifade eden Çavuşoğlu, “Aynı zamanda Karayip Ülkeleri Birliği Genel Sekreteriyle de görüştük. Kendisi Türkiye dostudur, çok faydalı bir görüşme oldu” diye konuştu.

Çavuşoğlu, görüştükleri ülkelerin yetkililerinin Türkiye’nin Afrika’daki ülkelere yardımlarından bahsettiklerine dikkati çekerek Türkiye’nin bu tür adımlarının Karayipler de bile bilinmesinin önemine işaret etti. Türkiye’nin Karayip ülkelerine de sağlık, alt yapı ve doğal afetler gibi birçok konularda destekler sağladığını belirten Çavuşoğlu, Meksika ve Küba ile işbirliği yaparak bu bölgeye desteği de artırmayı hedeflediklerini dile getirdi. Çavuşoğlu, “Gördük ki Türkiye’nin gerçekten burada çok olumlu bir imajı var ve Türkiye’nin itibarı var. Özellikle  2009-2010 yılları arasındaki BM Güvenlik Konseyi görevinde Türkiye’nin objektif tutumu, Türkiye’nin her konuyu cesur bir şekilde gündeme getirmesi bu bölgedeki ülkelerin takdirini kazanmıştır ve 2015 ve 2016 yılları için adaylığımız var biliyorsunuz. Türkiye’nin BMGK’daki bu adaylığına destek istedik ve görüştüğümüz her ülke de destek vereceklerini söylediler. Bu bizim için önemli” ifadesini kullandı.

-“Küba, Türk firmalarının ülkelerinde daha aktif olmasını istiyor”-

Çavuşoğlu, Küba ziyaretleri kapsamında  üst düzey yetkilileriyle ikili görüşmeler yaptıklarını söyledi. Küba’nın bir değişim içerisinde olduğuna dikkati çeken Çavuşoğlu, Küba’nın son yıllarda doğrudan yabancı yatırımcının önünü açan düzenlemeler yaptığına işaret etti. Çavuşoğlu, Küba’nın yeni bir serbest ticaret bölgesi projesi olduğunu da belirterek, “Türk firmalarının da burada aktif olarak yer almasını istiyorlar. Bizim de Küba ile siyasi ilişkilerimiz çok iyi ama özellikle bu ekonomi projelerinin Türkiye’de iyi tanıtılması, bürokrasinin daha da azaltılması gerektiğini kendilerine anlattık. Birçok alanda işbirliğimiz var ama dış ticaret hacmimiz beklentinin altında. Son 1 yıl içerisinde 16 milyon dolardan 30 milyon dolara çıkmış ama hala potansiyelin, kapasitenin çok altında olduğunu biz de kabul ediyoruz, Kübalılar da kabul ediyor” diye konuştu.

Küba’nın tıp ve eczacılık alanında gelişmiş olduğunu hatırlatan Çavuşoğlu, Küba’nın turizminin ilerlemesine değinerek, “Türk firmalarının Küba’ya gelip turizm alanında yatırım yapmasını arzu ediyorlar. Çünkü buraya Avrupa’dan, Rusya’dan gelen turistler Türk misafirperverliğini, servisteki kaliteyi, otellerin ne kadar güzel olduğunu biliyor. Bu nedenle Türk turizmcilerini davet ettiler” ifadesini kullandı.
Yorumlar (0)
açık