Alexa

Lavrov:'Dilayog süreci kolay olmayacak'

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, "Suriye'nin iç diyalog süreci kolay olmayacak, hızlı olmayacak" dedi.

Lavrov:'Dilayog süreci kolay olmayacak'

 Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Suriye'nin iç diyalog sürecinin kolay ve hızlı olmayacağını söyledi.

Montrö'de düzenlenen Suriye konulu Cenevre-2 Konferansı'nın açılışında konuşan Lavrov, "Bizim ortak görevimiz Suriye'de yaşanan trajik çatışmaya son vermek. Bu ülkede yaşananların bölgenin diğer ülkelerine sıçramasına izin veremeyiz" ifadelerini kullandı. 

"Suriye'nin iç diyalog süreci kolay olmayacak, hızlı olmayacak" ifadesini kullanan Lavrov, "Rusya, tüm taraflarla krizin çözümü adına ortak çalışmaya hazır. Sözde birçok güç Cenevre-2'yi destekledi ama işe gelince konferansın başarısını istemiyorlar" diye konuştu.

Lavrov, Suriye'deki tüm muhalif grupları Cenevre'2'de görüşmelere davet ederken, ilk günden olmasa bile  diyaloğa tüm muhalifleri dahil etmek gerektiğini söyledi. 

Suriye'de terörizmle mücadele edilmesi gerektiğini belirten Lavrov, "Konferansa katılan herkesi, Suriye hükümeti ve muhalefetin terörizmle mücadelede ortak hareket etmeleri yönünde yardıma çağırıyoruz" değerlendirmesinde bulundu. 

Lavrov, Suriye'de yaşanan insani durumun vahametine vurgu yaparak, bu ülkeye giden yardımların yerine ulaşması sorumluluğunun sadece hükümete değil, muhalif gruplara da ait olduğun altını çizdi. 

Rus bakan konuşmasında, İsviçre ve BM Genel Sekreteri başta olmak üzere tüm katılımcılara Suriye'deki krizin barışçıl yollardan çözülmesi adına Montrö'de bir araya geldikleri için teşekkür etti.
Güncelleme Tarihi: 22 Ocak 2014, 13:06
YORUM EKLE