Alexa

Libya'da seçimler ertelendi...

Libya'da Milli Genel Kongre daha önceden ilan edilen Şubat 2014 seçimlerinin tarihini 1 yıl erteleyerek görev süresini uzatma kararı aldı.

 Libya'da seçimler ertelendi...

Libya'da Milli Genel Kongre (MGK), daha önceden ilan edilen Şubat 2014 seçimlerinin tarihini 1 yıl erteleyerek görev süresini uzatma kararı aldı. Libya'da devrimin 3. yıl dönümü kutlamalarına hazırlanan kamuoyu, devrim sonrası geçiş sürecini yöneten MGK'nın görev süresinin uzatılıp uzatılmamasını tartışıyor.

MGK, uzatma kararının yeni anayasa çalışmalarının sekteye uğramaması ve demokratik kurumların inşasının tamamlanmasını gerekçe olarak gösteriyor. Uzatma kararına karşı ülkenin çeşitli şehirlerinde gösteriler düzenlenmeye devam ediyor.

Kongre, kamuoyuna açıkladığı yol haritasında Anayasayı Hazırlama Komisyonu  ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından yasal zeminde görev devri yapılacağını belirtti.

Libya Baş Müftüsü Sadık Gıryani’nin gösterilere kaosa neden olması ihtimali nedeniyle cevaz vermemesine rağmen, 7 Şubat'taki gösterilere binlerce kişi katıldı. Bingazi, Beyda, Şahat ve Tobruk gibi bazı şehirlerde de benzer gösteriler düzenlendi.

Libya basınında yoğun olarak işlenen protestolar esnasında meclisin çözüldüğü izlenimini vermek için peş peşe istifaların yaşandığı haberleri yoğunluk kazanmış, bazı televizyonlara bağlanan milletvekilleri istifa ettiklerini açıklamıştı. MGK Sözcüsü Ömer Humeydan, MGK'ya resmi olarak sadece bir istifa dilekçesinin verildiğini söyledi. Ömer Humeydan ayrıca televizyonlarda istifa ettikleri söylenen bazı milletvekillerinin istifa ettiklerine dair iddiaları reddettiklerini, ismini saklı tuttukları birçok milletvekilinin ise istifa etmeleri için tehdit edildiğini açıkladı.
Güncelleme Tarihi: 12 Şubat 2014, 19:35
YORUM EKLE