Londralılar Ülkelerini Terk Ediyor

İngiltere Başbakanı Boris Johnson dün yaptığı açıklamada, Mutasyon geçirmiş corona virüsü önceki virüse göre yüzde 70 daha bulaşıcı olduğunu açıklamasının ardından ülkede panik yaşanıyor.

Dünya 20.12.2020, 20:52
Londralılar Ülkelerini Terk Ediyor

Korona virüs salgını tüm dünyada etkisini sürdürürken, 2 milyondan fazla vakanın görüldüğü İngiltere’de mutasyona uğramış corona virüsü paniği insanların ülkeyi terketmesine sebep oluyor. İngiltere Başbakanı Boris Johnson, “Mutasyon geçirmiş corona virüsü önceki virüse göre yüzde 70 daha bulaşıcı” açıklamasının ardından kritik bir açıklama daha geldi.

İngiltere Sağlık Bakanı Matt Hancock, mutasyona uğramış yeni corona virüsünün kontrolden çıktığını açıkladı.

Sky’da Sophy Ridge’in programına katılan Hancock, “Orijinal planımızda virüsün mutasyona uğrayacağına dair bir bilgimiz yoktu. Mutasyona uğramış virüsün bu kadar hızlı yayılacağını tahmin etmiyorduk. VUI-202012/01 ismi verilen bu virüsün orijinal corona virüsüne göre daha hafif olduğuna dair bir kanıt yok” dedi.

Dr.Chris Whitty ise yaptığı açıklamada, yeni türün daha yüksek bir ölüm oranına neden olduğuna veya yeni onaylanan aşılara karşı daha dirençli olduğuna dair hiçbir kanıt bulunmadığını, ancak bunu doğrulamak için acil çabaların sürdüğünü söyledi.

İNSANLAR ÜLKEDEN KAÇMAYA ÇALIŞIYOR

Londra’da bulunan St Pancras Tren Garı’nda yoğunluk oluşmaya başladı. Londra’dan ayrılmak isteyen çok sayıda kişi garda kalabalık oluşturdu. Virüsün mutasyona uğraması ile birlikte, sürü bağışıklığı teorisi de bir kez daha çöktü. İngiltere Başbakanı Johnson Sürü bağışıklığını savunuyordu.

-ABD 17,5 milyon ile en çok vakaya sahip ülke olarak listenin başında; Hindistan 10 milyondan fazla ile ikinci sırada yer alırken, onu 7,1 milyon ile Brezilya izliyor.

-Çin Ulusal Sağlık Komisyonu bakan yardımcısı Zeng Yixin Cumartesi günü yaptığı açıklamada, ülkenin genel halkı aşılamaya başlamadan önce önümüzdeki birkaç ay içinde yüksek riskli grupları aşılamaya odaklanacağını söyledi.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)
parçalı bulutlu