Macron'dan Aliyev'e Ateşkes ve Müzakere Çağrısı

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'i arayarak endişelerini dile getirdi. Macron, ateşkesin yeniden tesis edilmesi ve müzakerelerin bir an önce yapılması çağrısında bulundu.

Dünya 03.10.2020, 10:09 03.10.2020, 12:51
Macron'dan Aliyev'e Ateşkes ve Müzakere Çağrısı

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'i telefonla arayarak arayarak endişelerini dile getirdi. Macron, aliyev'e, ateşkesin yeniden tesis edilmesi ve müzakerelerin bir an önce başlaması çağrısında bulundu.

Ermenistan-Azerbaycan temas hattında devam eden çatışmalardan duyduğu endişeyi dile getiren Fransa Cumhurbaşkanı Macron, ateşkesin yeniden tesis edilmesi ve müzakerelerin bir an önce yapılması çağrısında bulundu. Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Ermenistan silahlı kuvvetleri tarafından Azerbaycan yerleşimlerinin yoğun top atışları sonucunda 19 Azerbaycanlı sivilin öldürüldüğünü, 60'tan fazla kişinin yaralandığını ve yüzlerce evin yıkıldığını anlattı. 

Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Azerbaycan Ordusu  karşı saldırı operasyonlarında işgal edilen toprakların bir kısmını kurtardığını, Ermenistan'ın müzakere sürecini sekteye uğratacak adımlar attığını ve bu durumun sürece büyük bir darbe vurduğunu kaydetti. Aliyev, görüşmelerin ihlalinden ve silahlı çatışmanın meydana gelmesinden tam anlamıyla Ermenilerin sorumlu olduğunu dile getirdi.

Diğer taraftan, Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Rusya-TV kanalında "60 dakika" programına verdiği röportajda Azerbaycan'ın ideolojik ve diplomatik alanda büyük bir zafer kazandığını söyledi. Bu röportajda, Rusya ve dünya toplumuna Azerbaycan Vatanseverlik Savaşı'nın tüm insani ve askeri niteliğini, meşruiyetini, uluslararası hukukun tüm gerekliliklerine uygunluğunu aktardı.

ERMENİLERİN YALAN HABERLERİ

Azerbaycan Cumhuriyeti Milli Meclisi Milletvekili Kemaleddin Gafarov verdiği bir röportajda, "Cumhurbaşkanı Ermeni SU-25 savaş uçağının bir Türk F-16 savaş uçağı tarafından düşürülmesi haberine atıfta bulunarak, bunun hiçbir şey tarafından teyit edilmediğini söyledi. Türk Hava Kuvvetleri F-16 uçakları muharebe operasyonlarında yer almıyor. Günümüzde modern teknoloji göz önüne alındığında, bir şeyi gizlemek çok zor. Objektif gözlem biçimleri olduğu için uydu gözlemleri var ve bu nedenle bunun başka bir provokasyon olduğunu kontrol etmek çok kolay. Ermeni tarafının bu tür yalan haberler yaratmasındaki amacı açıktır. Her şeyden önce, şu anda toprak bütünlüğünü yeniden sağlama görevini onurlu bir şekilde yerine getiren Azerbaycan Ordusunun muharebe kabiliyetini yapay olarak azaltmak, çatışmanın genişlediği izlenimini yaratmak, üçüncü ülkelere katılmak ve böylelikle provokasyonlarını haklı çıkarmak için mümkün olduğunca çok ülkeyi çekmeye çalışmak. "Azerbaycan, Türkiye'nin çatışmaya taraf olmadığını, çatışmaya hiçbir şekilde katılmadığını ve buna gerek olmadığını tüm sorumluluğu ile ilan ediyor." dedi.

Gafarov, "Türkiye'nin bölgede istikrar sağlayıcı bir karaktere sahip olduğunu geniş bir kitleye duyuran Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Türkiye'nin bizim için kardeş ülke ve müttefik olduğunu söyledi. Dünya toplumunun Ermenistan'ın Azerbaycan'a saldırısından haberdar olduğu ilk saatten itibaren Türk Cumhurbaşkanı ve diğer liderlerin tartışmasız bir şekilde Azerbaycan'ı ve uluslararası hukuku desteklediğini kaydetti." ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)