Alexa

Mahkemeyi tanımıyorum

Mısır'da darbeyle görevden uzaklaştırılan Cumhurbaşkanı Mursi'nin oğlu Usame, "Duruşmaya katılacağım ancak mahkemeyi tanımıyorum" dedi.

 Mahkemeyi tanımıyorum
 Mısır'da askeri darbeyle görevden uzaklaştırılan seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin oğlu Usame Mursi, babasının bugünkü duruşmasına katılacağını ancak, söz konusu mahkemeyi tanımadığını söyledi.

Usame Mursi, babasının "Cumhurbaşkanlığı Sarayı önünde göstericileri öldürmeye teşvik" suçlamasıyla yargılanacağı davanın bugün görülecek 2. duruşması öncesinde AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Sayın Cumhurbaşkanı bir süredir ailesi ve savunma heyetiyle görüştürülmüyor. Bugün onu görmek ve sağlığından emin olmak üzere duruşmaya katılacağım. Ancak şunu tekrar söylüyorum bu mahkeme batıldır, hiçbir şekilde ne mahkemeyi ne de yargılamayı tanımıyorum" dedi. 

- "Özgürlüğün değerinin, uğrunda dökülen kanlar olduğunu öğrettin"

Mursi'nin kızı Şeyma da internetteki sosyal paylaşım sitesinden paylaştığı mesajında, "Babacığım sen onurlu duruşunla bize özgürlüğün değerinin, uğrunda dökülen kanlar olduğunu öğrettin. Senin, vasimiz olarak en ön safta yer alman, özgürlük uğruna ilk kurban olman gerekiyor. Allah'tan seni şehit mertebesinde kabul etmesini niyaz ederim" ifadelerini kullandı.

Şeyma Mursi, babasının darbeden bir gün önce, 2 Temmuz'daki haleti ruhiyesine ilişkin ise şunları yazdı:

"Allah şahit olsun ki sende en küçük bir korku veya panik yoktu. Aksine sende gördüğüm gülümseyen bir yüz, sakinlik, inanmış bir kalpten kaynaklanan rahatlıktan başkası değildi."

Geçen süreçte Mısır'daki duruma da değinen Şeyma, "Askeri darbenin üzerinden 6 ay, 5 gün geçmesinden sonra sana temin ederim ki bu vatan adaletsizliği kabul etmeyen gerçek insanlarla dolu. Bizler bedeli ne olursa olsun, devrimin hedeflerine ulaşması konusunda ısrarlıyız" şeklinde yazdı.

Mursi'nin 4 Kasım'daki duruşmasına, yine mahkemeyi tanımadığını belirterek katılmayan Usame Mursi, son olarak 11 Kasım'da babasıyla görüşmüştü. Mısır yönetimi 12 Kasım'dan bu yana Mursi'nin ailesi ve savunma heyetiyle görüşmesine izin vermiyor.

Mursi, kamuoyunda "İttihadiyye olayları" olarak adlandırılan "Cumhurbaşkanlığı Sarayı önünde göstericileri öldürmeye teşvik" suçlamasıyla hakkında açılan davada ilk kez 4 Kasım'da hakim karşısına çıkmış, duruşma bugüne ertelenmişti. Mursi, duruşmada Mısır'ın seçilmiş meşru Cumhurbaşkanı olduğunu ve darbe yönetiminin atadığı mahkemenin kendisini yargılamaya yetkisinin olmadığını söylemişti.

Mısır İçişleri Bakanlığı, bugünkü duruşma için polis akademisi binası çevresi ve önemli merkezlerde asker ve polisten oluşan 18 bin kişinin görevlendirilmesine karar vermişti.
Güncelleme Tarihi: 08 Ocak 2014, 11:20
YORUM EKLE