Alexa

Markale pazarı katliamı kurbanları anıldı

Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'da, 5 Şubat 1994 tarihinde gerçekleştirilen Markale pazarı katliamında hayatını kaybeden 68 kurban, katliamın 20. yıldönümünde anıldı

Markale pazarı katliamı kurbanları anıldı
Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'da, 5 Şubat 1994 tarihinde gerçekleştirilen Markale pazarı katliamında hayatını kaybeden 68 kurban, katliamın 20. yıldönümünde anıldı

 Saraybosna'yı 44 ay boyunca kuşatma altında tutan Sırp askeri birliklerinin 5 Şubat 1994'de attığı havan topu mermisinin patlaması sonucu 68 kişinin hayatını kaybettiği, 144 kişinin ise ağır yaralandığı katliamın yaşandığı Markale pazarında anma töreni düzenlendi.

Bosna Hersek Üçlü Devlet Başkanlığı Konsey Başkanı Jelyko Komşiç, çok sayıda sivil toplum kuruluşu temsilcisi ve vatandaşın katıldığı törende, pazar yerinde kurbanlar anısına yapılan anıta çelenk bırakıldı ve saygı duruşunda bulunuldu.

Komsiç, törende yaptığı konuşmada, 20 yıl önce gerçekleştirilen katliamda masum sivillerin öldürüldüğünü anımsatarak, ''Markale'de öldürülen insanlar hiç kimseye dokunmamıştı'' dedi.

Sırbistan'ın, Markale'de yaşanan katliamı reddetmeye devam edeceğini, Bosna Hersek'te ve Hırvatistan'da işlediği tüm suçların sorumluluğunu silmeye çalışacağını ifade eden Komsiç, yaşananları unutturmayacaklarını söyledi.

-Katliamı unutmadılar

Merkale katliamının üzerinden 20 yıl geçmesine rağmen tanıklar olaya dair acıları hala yaşıyor.

Katliamda, annesi Meyra Orman'ı kaybeden Amela Omanoviç, olayın acısını yüreğinde ilk günkü gibi hissettiğini söyledi. Markale'de yaşananların üzerinden 20 yıl geçtiğine işaret eden Omanoviç, ''Hala, her dakikasını hatırlıyorum. Çığlıklar, göz yaşları ve acı... İnsanların arasına düşen hava topu mermisini hatırlıyorum. Yaşadıklarımı her gün çocuklarıma anlatıyorum. Bu yaşananlar unutulmamalı'' dedi.

Markale'deki katliamda kardeşini yitiren Sead Durmo, pazar yerine her geldiğinde gözyaşlarını tutamadığını söyledi. Durmo, ''Kardeşimin nerede öldüğünü biliyorum. Buraya gelmemeye çalışıyorum ama mecburum. Evim pazarın yakınında. Cevad'ın oğlu bugün 34 yaşında. Hala işsiz. Bu büyük bir ayıp. Savaşın mağdurlarının hatırını kim soruyor? Hiç kimse'' diye konuştu.

Bu arada, Markale pazarı katliamının 20. yıl dönümü dolayısıyla Saraybosna Kantonu Meclisi, Saraybosna Şehir Konseyi ve Saraybosna Kantonu'ndaki belediye meclisleri ile Saraybosna'daki Ulusal Tiyatro binasında da anma toplantıları düzenlendi.

-Markale'deki katliam ve sorumluları

Bosna-Hersek'in başkenti Saraybosna'daki Markale pazar yerine, 5 Şubat 1994 tarihinde saat 12.00 sularında havan topu ile yapılan saldırıda 68 kişi öldürülmüş, 144 kişi de ağır yaralanmıştı.

Daha sonra, Bosna savaşında, Sırp Cumhuriyeti Ordusuna bağlı Saraybosna-Romaniya Kolordu Komutanlığı görevini yürüten Stanislav Galiç, Lahey'deki Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi (ICTY) tarafından, aralarında Markale katliamının da bulunduğu, Saraybosna'nın kuşatılması sırasında işlenen suçlar nedeniyle müebbet hapse çarptırılırken, üst düzey komutanlardan biri olan Dragomir Miloşeviç hakkında 29 yıl hapis cezası verilmişti.

ICTY, aldığı kararda, Markale'de yaşanan katliamın kuşatma boyunca gerçekleştirilen en korkunç eylemlerden biri olduğuna kanaat getirmişti.

Markale pazar yerinde 28 Ağustos 1995 tarihinde bir katliam daha yaşanmış, Sırp birliklerinin hava topuyla tekrar vurduğu Pazar yerinde 43 sivil hayatını kaybederken, 75 kişi yaralanmıştı. Markale'de yaşanan ikinci katliamın ardından NATO birlikleri Saraybosna'yı kuşatan Sırp askeri birliklerinin konuşlandığı noktaları bombalayarak Bosna'daki savaşı sonlandırmıştı.

Muhabir: Kayhan Gül-İvana Despotoviç
Güncelleme Tarihi: 05 Şubat 2014, 21:57
YORUM EKLE