Merkel, Genel Başkanlıktan Vazgeçmeye Hazır

Almanya Başbakanı ve CDU Genel Başkanı Angela Merkel'in yeniden partisinin genel başkanlığı için aday olmayacağı iddia edildi.

Dünya 29.10.2018, 13:44
Merkel, Genel Başkanlıktan Vazgeçmeye Hazır

Hristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) Genel Başkanı Angela Merkel’in aralık ayındaki partisinin genel kongresinde tekrar genel başkanlığa aday olmayacağı belirtildi.

Alman Haber Ajansına göre, Hessen eyaletinde dün yapılan seçimlerde CDU’nun yaşadığı ciddi oy kaybından sonra Merkel'in bugün parti genel merkezindeki toplantıda genel başkanlıktan vazgeçmeye hazır olduğu söylendi.

Merkel’in yerine kimin genel başkan olacağı Aralık ayı başında Hamburg'da düzenlenecek CDU Genel Kurulu’nda belirleneceği yazıldı.

Haberlerin Alman medyasında yayılmasının ardından eski milletvekili Friedrich Merz'in genel başkanlık için aday olacağını açıkladığı iddia edildi.

Alman medyası ayrıca partinin şu anki genel sekreteri Annegret Kramp-Karrenbauer'in genel başkanlığa gelebileceği yorumunu yapıyor.

Hessen eyaletinde dün yapılan meclis seçimlerinde CDU, bir önceki seçimlere göre yüzde 11,3 oy kaybetmiş, federal düzeydeki hükümetin politikası bu oy kaybının sorumlusu olarak gösterilmişti.

Kaynak: Anadolu Ajansı
Yorumlar (0)
banner442