Alexa

Merkel'den Nuland'a tepki...

Almanya Başbakanı Merkel, ABD'li diplomat Nuland'ın AB hakkındaki sözleri için "katiyen kabul edilemez" yorumunu yaptı.

 Merkel'den Nuland'a tepki...
banner327
 Almanya Başbakanı Angela Merkel, ABD'li diplomat Victoria Nuland'ın AB hakkındaki sözleri için "katiyen kabul edilemez" yorumunu yaptı.

Almanya Hükümeti Sözcü Yardımcısı Christiane Wirtz, olağan basın toplantısında sorular üzerine, ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Nuland'ın bir telefon görüşmesinde AB'ye küfretmesine tepkili olduklarını söyledi. Wirtz,  Başbakanı Merkel’in bu sözleri "katiyen kabul edilemez" bulduğunu kaydetti.

ABD Dışişleri Bakanlığı Avrupa ve Avrasya İşlerinden Sorumlu Bakan Yardımcısı Nuland’ın birkaç gün önce gizlice kaydedilen ve YouTube’da yayınlanan telefon görüşmesinde, AB’nin Ukrayna krizindeki rolünü hafife alması ve AB hakkında küfürlü ifade kullanması tepkilere yol açmış, ABD Dışişleri Bakanlığı'nı zor durumda bırakmıştı. 

Wirtz, bu sözlere Merkel’in tepkisini dile getirirken, AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton'un çok iyi bir iş yaptığını ve AB'nin Ukrayna'daki krizin çözümüne katkı için çaba göstermeye devam edeceğini vurguladı.

Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Sebastian Fischer de sorular üzerine, şu ana kadar bu sözlerle ilgili Berlin’e ulaşmış bir özrün bulunmadığını kaydetti. Fischer, özür için doğru adresin AB olacağına işaret ederken, “İşte dinlemek kötü bir şey” demesi dikkati çekti.

Kısa adı NSA olan Amerikan Ulusal Güvenlik Kurumu’nun, Almanya Başbakanı Merkel’in cep telefonunu dinlediğinin ortaya çıkması, geçen yıl Washington ile Berlin arasında gerileme neden olmuş, ABD Başkanı Barack Obama, kurumun faaliyetlerini gözden geçirme sözü vermişti.

Güncelleme Tarihi: 07 Şubat 2014, 15:30
YORUM EKLE