Merkez Bankası İlan Etti: Dolar Saf Dışı...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in katılımlarıyla İran'ın başkenti Tahran'da düzenlenen zirvede 3 ülke arasındaki ticaret anlaşmasında dolar safdışı bırakıldı.

Dünya 08.09.2018, 22:14 08.09.2018, 22:56
Merkez Bankası İlan Etti: Dolar Saf Dışı...

İran'ın başkenti Tahran'da Suriye konulu zirve düzenlendi. Zirveye, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in de katıldı. yapılan görüşmeleri aktaran Abdunnasır Himmeti, petrol, gaz ve temel ürünlerin alışverişi, bankacılık hususunda alaşma sağlandığını kaydetti.

İran Merkez Bankası Başkanı Himmeti, Türkiye, Rusya ve İran'ın yerel para birimleriyle ticaret yapma konusunda yaptıkları anlaşmaya göre, yakın bir gelecekte Türkiye ve Rusya Merkez Bankalarının yöneticileriyle bir araya gelerek ve mutabık kalınan hususların hızlıca uygulamaya geçilmesi kararı verildi.

Himmeti, 3 ülkenin de ticarette doların devre dışı bırakılması konusunda anlaştığını duyurdu. Buna göre, Türkiye-Rusya-İran'ın kendi para birimleriyle ticaret yapacak ve belirlenen kur üzerinden işlem olacak.

Himmeti, temel malların alım ve değişimi yanı sıra sorunları çözmek için iyi kararlarla birlikte dolar olmadan bu ticaretin yapılabileceğini düşündüğünü söyledi. 

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)