Mesut Barzani'nin Mal Varlığına El Koyulabilir

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin 25 Eylül’de bağımsızlık referandum kararı almasından sonra Erbil ile Bağdat arasında gerginlik son safhaya geldi.Mesut Barzani'nin mal varlığına el konulabileceği belirtildi.

Dünya 16.09.2017, 17:16
Mesut Barzani'nin Mal Varlığına El Koyulabilir

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin 25 Eylül’de bağımsızlık referandum kararı almasından sonra gözler bu bölgeye dikildi. İsminin açıklanmasını istemeyen bir milletvekili, Irak Kürt Bölgesel Yönetim Başkanı Mesut Barzani’nin mal varlığına el konulabileceği şeklinde açıklamada bulundu.

Kuzey Irak’ta yapılması planlanan bağımsızlık referandumuna karşı sessiz kaldığı öne sürülen Irak Cumhurbaşkanı Fuat Mahsum’un görevden azledilmesi için milletvekillerinin imza toplayacağını söylediği iddia edildi. Aynı milletvekili, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin Irak’tan ayrılmasını destekleyen, ülke bütünlüğünü korumayan bakanlar dahil Bağdat'taki bütün görevlilerin, Kerkük Valisi Necmettin Kerim gibi azledilebileceğini söyledi.

Irak Milletvekili Abdüsselam Maliki, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani, Başbakan Neçirvan Barzani, Kerkük Valisi Necmettin Kerim’in Merkez Bankası ve dünya genelindeki bankalardaki hesaplarının tespit edilerek, mal varlıklarına el konulması için milletvekillerinden imza toplayıp parlamento başkanına kanun teklifinde bulunacakları söylendi. 

Yorumlar (0)