Mısır'da Mursi' nin vefatı ardından "C" planı (Alarm!)

Mısır'ın eski Cumhurbaşkanı Mursi mahkeme salonunda geçirdiği baygınlığın ardından yaşamını yitirdi. Mursi'nin naaşının nereye götürüldüğü bilinmiyor.

Dünya 17.06.2019, 20:43 18.11.2019, 01:35
Mısır'da Mursi' nin vefatı ardından "C" planı (Alarm!)

Muhammed Mürsî Îsa el-Eyyat vefat etti.Mısır devlet televizyonunun haberine göre, Mursi mahkeme salonunda geçirdiği baygınlığın ardından yaşamını yitirdi.

Yapılan açıklamada, "Mursi, mahkeme salonundan sedye ile taşındı, naaşının nereye götürüldüğünü bilmiyoruz."dendi.

Mısır İçişleri Bakanlığı, Muhammed Mursi'nin vefatının ardından ülke genelinde alarm ilan etti.

Darbeyle görevinden uzaklaştırılan Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin ölüm haberinin ardından ilk açıklama oğlu büyük oğlu Ahmed'ten geldi.

Ahmed, sosyal medya hesabı Facebook üzerinden, "Babam! Allah'ın huzurunda buluşacağız." şeklinde ifade kullandı.

Mısır basınında yer alan haberlere göre, İçişleri Bakanlığı, ülke genelinde sabit ve mobil binlerce güvenlik devriyesi konuşlandırmaya başladı. Subay ve emniyet görevlilerinin izinlerini de iptal edildi. bakanlık, kamu ve özel kuruluşlar ile kiliseler ve otellere yönelik güvenlik önlemlerini artırdı.

Bakanlık meydanlardaki güvenlik görevlilerinin artırılması ve "terörist" unsurlara karşı önleyici operasyonların gerçekleştirilmesini kapsayan "C" planını devreye aldı.

Mısır yönetimine yakın El-Yevm es-Sabi gazetesi ise Mursi'nin naaşının gerekli işlemler için hastaneye sevk edildiğini aktardı.
Temmuz 2013'te Askeri darbe ile görevden uzaklaştırılan Mursi, kamuoyunda "Hamas adına casusluk" yaptığı iddiasıyla hakim karşısına çıkarıldı.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan sosyal medyadan "Mursi" paylaşımında bulundu.

Twitter hesabından, Mursi'nin fotoğrafını paylaşan Erdoğan, "Mısır'ın demokratik seçimle göreve gelen ilk Cumhurbaşkanı, kardeşim Muhammed Mursi'nin vefat ettiği haberini teessürle öğrendim. Tarihin en büyük demokrasi mücadelelerinden birini veren şehit Muhammed Mursi'ye Allah'tan rahmet diliyorum." dedi.

TBMM Başkanı Şentop:

TBMM Başkanı Mustafa Şentop ise Twitter'dan yaptığı paylaşımda, Mursi'nin vefat haberini derin bir teessürle öğrendiğini belirterek, "Mısır halkının, İslam dünyasının ve ezilen milletlerin başı sağ olsun. İnanıyorum ki mücadelesi ve hayatı kendisinden sonrakilere rehberlik edecektir." dedi.

Muhammed Mursi Kimdir?

MUHAMMED MUHAMMED MURSÎ ÎSA EL-EYYAT:8 Ağustos 1951 tarihinde, Mısır`ın kuzeyindeki Şarkiye iline bağlı Eladva köyünde doğdu. Beş kardeşin en büyüğü olan Mursi, ilk eğitimini orada aldı. Babası çiftçi, annesi ise ev hanımıydı. Mühendislik lisansını Kahire Üniversitesi`nde aldı (1975 ve 1978). Mühendislik doktorasını Güney Kaliforniya Üniversitesi`nde tamamlayan Mursi,(1982) Northridge Kaliforniya Eyalet Üniversitesi`nde yardımcı doçent oldu. (1982-1985)

Müslüman Kardeşler hareketi içerisinde siyasete atılan Mursi, 2000 ve 2005 yılları arasında milletvekili oldu. Müslüman Kardeşler`in yasal olarak seçime katılmaları mümkün olmadığından parlamentoya bağımsız siyasetçi olarak girdi. 5 yıl Mısır Halk Meclisi üyeliği yapan Mursi, 2011 Mısır Devrimi`ne muhalif bir lider olarak destek verdi. 30 Nisan 2011 tarihinde Müslüman Kardeşler`in kurduğu, Özgürlük ve Adalet Parti`sinin başkanı seçilen Muhammed Mursi, 2012 Mısır cumhurbaşkanlığı seçimleri`nde Müslüman Kardeşler`in aday gösterdiği Hayrat Şatır`ın adaylığı düşünce, yerine Muhammed Mursi seçildi.İlk turda %25.5 oy aldı ve ikinci tura girmeye hak kazandı. İkinci turda da %51.73 oy alarak, 5. cumhurbaşkanı olan Mursi, 2012–13 Mısır protestoları adıyla bilinen, 3 Temmuz 2013 tarihinde yapılan büyük gösteriler sonucu Mısır ordusu askeri bir darbe ile yönetime el koydu.

Mursi ise darbeyi kabul etmediğini açıkladı ve yandaşlarına direnmelerini söyledi.

darbeciler; Mursi`yi İskenderiye`nin kuzeyindeki Burj el Arap Cezaevine nakletti.

DARBEDEN ÖNCE SON KONUŞMASI

Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi`nin darbeden önceki son konuşması:

Mursi, kendisine darbe yapılmadan önce Mısır halkına hitaben, 25 Ocak devriminin korunması gerektiğini söyleyerek,“Şehitlerimizin kanıyla kazandığımız devrimi yok etmeye çalışanlar olacaktır. Ancak biz sizin haklarınızı, evlatlarınızın haklarını koruyarak devrimi muhafaza edeceğiz. Ben, bunu hayatım pahasına da olsa yapacağım” dedi.

İDAM KARARI

Mısır`da darbeyle görevinden uzaklaştırılan ve ardından hapse atılan eski cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, 16 Mayıs 2015 tarihinde “Hamas`a istihbarat sağlamak” ve “hapishaneden firar etmek” suçundan idam cezasına çarptırıldı.

İdam cezası verilenler arasında hayatını kaybeden kişiler de vardı.

100`DEN FAZLA KİŞİYE İDAM VERİLDİ

"25 Ocak devrimi sırasında hapishaneden kaçmak" suçlamasıyla açılan davada, Mursi ile birlikte toplamda 100`den fazla kişi idamcezası verildi.

Yorumlar (0)