Mısır'da gösteriler ivme kazandı

Mısır'da ordunun yönetime el koymasının ardından düzenlenen darbe karşıtı gösteriler, yeniden ivme kazandı.

Dünya 02.10.2013, 23:21 02.10.2013, 23:24
Mısır'da gösteriler ivme kazandı


Mısır'da ordunun yönetime el koymasının ardından düzenlenen darbe karşıtı gösteriler, yaklaşık 2 hafta önce eğitim-öğretim yılının başlamasıyla yeniden ivme kazandı.

Mısır'da "Eğitim Kalitesini Yükseltmek İçin Öğrenci Hareketi"nin çağrısıyla Kahire'deki Milli Eğitim Bakanlığı binası önünde toplanan öğrenciler, darbe karşıtı eylemleri nedeniyle gözaltına alınan öğrencilerin serbest bırakılmasını talep etti.

Eylemin organizatörlerinden Muhammed Mahmud, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Ülkenin farklı bölgelerinde gözaltına alınan arkadaşlarımızın serbest bırakılması istiyoruz. Taleplerimiz karşılanmazsa, açlık grevi dahil her türlü eylemi sürdüreceğiz'' dedi.

Bakanlık binası, "Devrimcilerin Yolu Hareketi'' tarafından düzenlenen başka bir eyleme de tanık oldu. Güvenlik güçlerinin okullardan çıkmasını isteyen göstericiler, ''Özgürlük istiyoruz'' diye slogan attı.

Bu arada, darbe yönetimi ve bazı muhalif güçler, ülkede tedrici olarak azalan hareketliliğin başta öğrenci gösterileri olmak üzere çeşitli eylemlerle yeniden canlanmasının arkasında İhvan'ın olduğunu iddia ediyor.

Güçlü Mısır Partisi Sözcüsü Ahmed İmam, öğrenci gösterilerinin sosyal ve politik açılardan farklı kesimleri kapsadığına dikkati çekerek, "Eğer denildiği gibi bu gösterilerin arkasında İhvan varsa o zaman İhvan'ın halk tarafından desteği yadsınılamaz'' diye konuştu.

Eylem yapan öğrenciler arasında, Muhammed Mursi'nin görevden uzaklaşması için 30 Haziran'da düzenlenen gösterilerdeki taleplere destek verenlerin de bulunduğunu belirten İmam, ancak ülkede gelişen olaylar çerçevesinde gerçekleştirilen gözaltıların bu kadar geniş çaplı olacağını tahmin etmediklerini dile getirdi. İmam, "Öğrencilerin şu anda gösterdiği tepki, yönetimin uyguladığı sıra dışı uygulamalar karşısında doğal bir tepkidir" ifadesini kullandı.

AA
Yorumlar (0)