Alexa

Muhaliflerin rejimden talebi...

Suriyeli muhalifler Cenevre'deki görüşmelerde 2 bin 300 çocuk ve kadın tutuklunun derhal bırakılmasını talep etti.

 Muhaliflerin rejimden talebi...

  Suriyeli muhalifler, Cenevre barış görüşmelerinde yaklaşık bini çocuk, bin 300'ü kadın olmak üzere 2 bin 300 tutuklunun listesini karşı tarafa vererek, bu tutukluların derhal serbest bırakılmalarını talep etti.

Cenevre’deki görüşmelerin üçüncü gününde Suriye muhalefeti ve rejim heyetleri, BM ve Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi El Ahdar El İbrahimi'nin arabuluculuğunda sabah saatlerinde bir araya geldi.

Tarafların karşılıklı masalarda oturduğu ancak El İbrahimi aracılığıyla konuştuğu görüşmede ağırlıklı olarak insani konular ve tutukluların durumu ele alındı. 2 saati aşan görüşmenin ardından açıklama yapan Suriye muhalefetinin müzakere heyetinden Ubeyde Nahhas, yaklaşık bin çocuk ve bin 300 kadın tutuklunun listesini karşı tarafa verilmek üzere El İbrahimi’ye sunduklarını, bu tutukluların derhal serbest bırakılmasını istediklerini söyledi.

Genel olarak tutukluların durumu ile tutuklu kadın ve çocukların durumunun ayrılmasını önerdiklerini belirten Nahhas, “Kadın ve çocuk tutukluların derhal serbest bırakılmalarını istedik. Bunların bir an önce bırakılmalarını görmek istiyoruz” dedi.  

Görüşmede dile getirdikleri talebe Suriye yönetimi temsilcilerinin ilk tepkisinin olumlu olmadığını kaydeden Nahhas, “Bu konuda daha çok insani bir yaklaşım görmeyi umut etmiştik ancak rejimin bu konudaki yaklaşımı çok düşmanca oldu. Yine de kendilerine verilen listeleri bir şekilde kabul edeceklerini umuyoruz” şeklinde konuştu.

Suriyeli muhaliflerin temsilcisi Nahhas, çoğu siyasi tutuklulardan oluşan yaklaşık 47 bin kişilik bir liste üzerinde de son çalışmaları yaptıkları bilgisini verdi.

Ubeyde Nahhas, halen tutuklu bulunan Suriye muhalefetinin temsilcilerinden Abdulaziz el-Hayyer’in serbest bırakılması talebinin de görüşmede dile getirildiğini kaydederek, Hayyer’in derhal serbest bırakılmasını sağlamak üzere El İbrahim’den ağırlığını koymasını istediklerini söyledi.

Muhalefetinin müzakere heyetinden Ubeyde Nahhas, tutukluların serbest bırakılması konusunda ilerleme sağlanabilmesi için uluslararası partnerlerin ve Rusya’nın da girişimlerde bulunduğu bilgisini verdi.
Güncelleme Tarihi: 26 Ocak 2014, 17:51
YORUM EKLE