Münbiç'teki bombalı saldırı: 5 ABD asker Öldü

ABD öncülüğündeki DEAŞ karşıtı koalisyon, Münbiç'teki bombalı saldırıda ABD askerlerinin öldüğünü açıkladı.

Dünya 16.01.2019, 20:12 16.01.2019, 21:58
Münbiç'teki bombalı saldırı: 5 ABD asker Öldü

DEAŞ Karşıtı Koalisyon Sözcüsü Albay Sean Ryan, sosyal medyada twitter hesabından DEAŞ'ın üstlendiği Suriye'nin Münbiç ilçesindeki patlamada 5 ABD askerlerinin öldüğünü belirtti.

açıklamada, "Suriye'de rutin devriye görevi yürütürken yaşanan patlama sırasında ABD askerleri öldü. Halen bilgileri topluyoruz ve daha sonra daha fazla bilgi paylaşacağız." ifadesini kullandı.

Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders yaptığı açıklamada ABD Başkanı Donald Trump'ın patlama konusunda bilgilendirildiğini ifade etti.

Albay Ryan, ölen ABD askerlerinin sayısıyla ilgili bilgi vermezken, bazı medya organları saldırıda 4 ABD askerinin öldüğünü iddia etmişti. Terör örgütü YPG/PKK'nın işgalindeki Münbiç'te, ABD askerlerinin devriye yaptığı sırada patlama meydana gelmişti. Telegram haberleşme uygulamasında örgüte ait olduğu bilinen Amak adlı hesapta, DEAŞ'ın Münbiç'te uluslararası koalisyon askerlerini devriye faaliyeti sırasında patlayıcı yüklü yelekle hedef aldığı iddia edilmişti. Patlama sonrası ABD ordusu, helikopterlerle askerlerini tahliye etmişti. Patlamada ölenler olduğu öğrenilmişti. Halep'in Münbiç ilçesi, Ağustos 2016'dan bu yana YPG/PKK'nın işgalinde bulunuyor. ABD, ilçenin DEAŞ'tan temizlenmesinin ardından YPG/PKK'lıların ilçeyi terk edeceği sözünü vermişti. Washington yönetimi taahhüdünü yerine getirmezken Türkiye ve ABD, 2018'in haziran ayında Münbiç yol haritasında uzlaşmıştı. Ancak ABD'nin oyalamaları nedeniyle yol haritası halen tamamlanamadı.

ABD askerlerinin ölümüne Erdoğan'dan ilk yorum Geldi

ABD askerlerinin devriye yaptığı sırada Münbiç'te meydana gelen patlama ve 5 ABD askerinin ölümü, bir gazeteci tarafından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan konuyla ilgili şu ifadelerde bulundu:

"Bu olayı DEAŞ üstlendi ama anlaşılan o ki, şu anda ABD'nin çekilme kararı etkileme anlamında yapılmış olabilir. Fakat ben Sayın Trump'ın bu noktadaki kararlılığını gördüğüm için, bu terör eylemiyle geri durmayacağını düşünüyorum. Aksi halde bu DEAŞ'ın bir zaferi olur. Zaten biz DEAŞ'ı o topraklarda bitireceğiz. Aynı zamanda diğer terör örgütlerini de bitireceğiz." dedi.

Kaynak: Anadolu Ajansı
Yorumlar (0)