Müslüman Uygur Türklerine haksızlık devam ediyor

Çin İşgal Yönetiminin 2014 yılında Doğu Türkistan genelinde çeşitli iddia ve suçlamalar ileri sürerek 27 bin Müslüman Uygurun tutuklandığı bildirildi.

Dünya 27.01.2015, 16:51 27.01.2015, 17:01
Müslüman Uygur Türklerine haksızlık devam ediyor
Çin İşgal Yönetiminin 2014 yılında Doğu Türkistan genelinde çeşitli iddia ve suçlamalar ileri sürerek 27 bin  Müslüman Uygurun tutuklandığı bildirildi.

22 Ocak’ta Urumçi’de bir açıklama yapan Sözde Bölgesel Hükümet Başsavcısı(Baş Müfettişi) Nişan İbrahim, yaptığı bir açıklamada 2014 yılında Başsavcılık ve bağlı Savcılıkların tutuklanmasına karar verdiği sanık sayısının 27 bin 176 kişi olduğunu belirtti. Başsavcı ayrıca, bu rakamın ise,2013 yılına göre % 95 daha fazla olduğunu de sözlerine ekledi.

Başsavcı,tutuklananların büyük çoğunluğunun terör suçları ile ilgili olduklarını,Ülke bütünlüğü ve terörizme ait bir çok suçun kaynağına ulaştıklarını ve büyük ve kapsamlı dosyalar hazırladıklarını iddia ederek :”Davaların mümkün olan en kısa sürede karara bağlanmasına gayret gösteriyoruz.Sanıkları tez elden yargılayarak Terörizme Karşı koyma irademizi kanıtlamaya çalışıyoruz.”şeklinde konuştu.

Çin işgal Yönetimi’nin işbirlikçisi,adalet ve hukuktan uzak Sözde Kukla Savcısı Nişan İbrahim’in açıklamalarını değerlendiren Dunya Uygur Kongresi Sözcüsü Dilşat Reşit Hür Asya Radyosuna şöyle konuştu , “Başsavcı’nın açıklamaları Çin’in uluslar arası hukuk kuralları,uluslar arası anlaşma ve taahhütleri hiç itibara almadan ve taahhütlerini yerine getirmekten ne kadar uzak olduğunu kanıtlamaktadır. Verilen rakamlan,Çin’in,törörizmi bahane ederek Müslüman Uygurları bastırma ,tutuklama ve korkutma uygulamalırnda ne kadar ileri gittiğini göstermektedir.” Dedi.

Bölge uzmanları ise, 2014’teki tutuklananların sayısının bir önceki yıla göre % 100 oranında artmasının Çin işgal Ordusunun 27 Mayıs 2014’de Hoten Merkezli başlattığı “Terörle Savaş ve Sert Darba Vurma Operasyonları ”ından dolayı olduğunu belirtiyorlar.

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi(UYHAM)
Yorumlar (0)