''Musul DEAŞ’dan geri alınacak''

Irak ordusunda görevli Korgeneral Othman El Ganimi, Musul’un birkaç gün içinde tamamlanacağını belirtti.

Dünya 11.05.2017, 21:09
''Musul DEAŞ’dan geri alınacak''

Iraklı Korgeneral Othman El Ganimi özel bir kanala yaptığı açıklamada, Ramazan ayından önce Musul’un boşaltılacağını belirtti. Askeri güçler, bölgede çok büyük ve etkili bir güç sarf ettiğini belirtin El Ganimi, "Allah'ın izniyle DEAŞ birkaç güç içinde bitirilecek” dedi.

Terör örgütü DEAŞ’ın Irak’taki son kalesi olan Musul şehri, örgüt tarafından 2014 yılında ele geçirildi. Irak hükümet güçleri, ABD liderliğindeki hava kuvvetlerinin desteğiyle Musul’u geri almak için Ekim ayında operasyon başlattı. Askeri güçler, Ocak ayında şehrin doğu kısmının yarısını ele geçirdi ve ardından şehrin batısında saldırı başlattı. Şuanda 450 bin sivilin yanı sıra yaklaşık bin militanın bulunduğu şehir, kuzey ve güney bölgelerinden kuşatma altında.

Öte yandan, Birleşmiş Milletler tarafından yapılan açıklamada, DEAŞ’la mücadele operasyonlarında 8 binden fazla sivilin hayatını kaybettiği ya da yaralandığı belirtilirken, bu verilerin sadece hastaneye götürülebilen insanları kapsadığı ifade edildi. Bir ABD generali, Mart ayının sonunda 774 Irak güvenlik personelinin öldürüldüğünü, 4 bin 600 personelin yaralandığını ve 620 binden fazla sivilin savaş yüzünden evsiz kaldığını açıkladı

Kaynak: Kaynak: İHA
Yorumlar (0)