Nato'dan Savunma Desteği...

NATO Müttefik Harekat Komutanı Orgeneral Breedlove, Türkiye'nin daha büyük tehditlerle karşı karşıya kalması ve NATO'dan yardım istemesi halinde, NATO'nun müttefikinin savunmasına destek olacağını söyledi.

Dünya 05.02.2014, 23:09 05.02.2014, 23:16
Nato'dan Savunma Desteği...
 NATO Müttefik Harekat Komutanı Orgeneral Philip M. Breedlove, Türkiye'nin NATO ve Almanya ile ilişkilerine ilişkin AA'ya açıklamalarda bulundu.

NATO birliklerinin Afganistan'dan bu yıl içinde çekilme planına ilişkin olarak, çekilme çerçevesinde "Kuvvetli Destek" misyonunu başlatacaklarını belirten Breedlove, "Kuvvetli Destek misyonu boyunca, başkent Kabil'de her yöne dört aktarma noktasına sahip bir merkez oluşturulacak" diye konuştu.

Breedlove, "Kuvvetli Destek" misyonunda Türkiye'nin rolünü ise "merkez bölgede bulunmak ve büyük bir ortak olarak misyondaki varlığını devam ettirmek" olarak tanımladı.

11 Eylül saldırılarının ardından "terörle mücadele" kapsamında 50 ülkeden 130 bin NATO askeri Afganistan'a konuşlanmıştı. Aradan geçen 13 yılın ardından NATO, Afganistan'dan çekilmeye hazırlanıyor. Afganistan'da bulunan NATO güçlerinin 2014 sonuna kadar çekilecek olması nedeniyle ülkeyi kritik bir süreç bekliyor.

Breedlove, Türkiye'ye Suriye'den gelebilecek tehditlere ilişkin olarak ise Türkiye'de konuşlandırılmış bulunan üç patriot füze sistemine işaret etti ve bu füzelerin NATO'nun müttefiklerinin savunmasına verdiği önemin açık bir göstergesi olduğunu ifade etti.

Mevcut Patriot füze sistemlerinin savunma politikasının ilk aşaması olduğunu söyleyen Breedlove, Türkiye'nin daha büyük tehditlerle karşı karşıya kalması ve NATO'dan yardım istemesi halinde, NATO'nun müttefikinin savunmasına destek olacağını da sözlerine ekledi.

Yorumlar (0)
parçalı bulutlu