Neçirvan Barzani'den Önemli Açıklama

Irak merkezi hükümetinin IKBY'nin bir federal bölge olduğunu idrak etmesi halinde sorunların çözüleceğini belirten Barzani, aydınlık bir geleceği sabırsızlıkla beklediklerini dile getirdi.

Dünya 07.07.2019, 13:27
Neçirvan Barzani'den Önemli Açıklama

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Neçirvan Barzani, IKBY'nin bir federal bölge olduğunu idrak etmesi halinde sorunların çözüleceğini ifade etti.

BÜYÜK ZORLUKLA MÜCADELE ETTİK

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Neçirvan Barzani, 2013 yılında kurulan bakanlar kabinesine veda dolayısıyla Erbil kentinde düzenlenen törendeki konuştu. Son 5 yılda yaşanan gelişmelere ilişkin açıklamalarda bulunan Barzani, Bakanlar kabinesinin, terör örgütü DEAŞ'ın ortaya çıkması, Irak merkezi hükümetin IKBY'nin bütçesini kesmesi ve petrol fiyatlarındaki ciddi düşüşler nedeniyle büyük zorluklarla mücadele ettiklerini belirtti.

BARZANİ: SABIRSIZLIKLA BEKLİYORUZ

Son 4-5 yıl sadece kendisi için değil herkes için çok zor olduğunu ancak birlikte çalışarak başardıklarını belirten Barzani, "Karşı karşıya kaldığımız krizin de üstesinden geldik. Erbil-Bağdat ilişkileri ve ülkemiz için daha aydınlık bir geleceği sabırsızlıkla bekliyoruz. Bu vesileyle Bağdat ile sorunlarımızı anayasa üzerinden çözme taraftarı olduğumuzu yineliyorum" dedi.

TÜM SORUNLAR ÇÖZÜLÜR

Kürtlerin Irak'taki sorunlarının 2003 yılından sonra ortaya çıkmadığını, bunun daha önce de var olduğunu iddia eden Barzani, "Bundan sonra önemli olan Bağdat'ın IKBY'nin Irak anayasasına göre federal bir bölge olduğunu idrak etmesi. IKBY'ye karşı davranışları ve hareketleri de buna göre olmalı" şeklinde ifade ederek, IKBY Başkanı, Bağdat ile anayasaya bağlı kalarak uzlaşıya varmaları halinde taraflar arasındaki tüm sorunların çözüleceğini belirtti..

Yorumlar (0)