Netanyahu'dan Skandal Açıklama!

ABD Başkanı Donald Trump, İslam dünyasından gelen tüm tepkilere rağmen Kudüs'ü İsrail'in resmi başkenti olarak tanımasından sonra büyük tepkilerle karşılaştı. İsrail Başbakanı Netanyahu, bugün yaptığı skandal açıklamada, "Kudüs'ün İsrail'in başkenti olduğunu kabul edin" dedi.

Dünya 10.12.2017, 20:23
Netanyahu'dan Skandal Açıklama!

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump, Kudüsİsrail'in başkenti olarak tanımasından sonra tüm dünyadan büyük tepkilerle karşılaştı.İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile bugün gerçekleştirdiği ortak basın toplantısında Filistinlilere seslendi. Netanyahu, "Kudüs'ün İsrail'in başkenti olduğunu kabul edin" ifadelerini kullandı.

Skandal açıklama

Trump’ın ABD’nin Tel Aviv Büyükelçiliği’ni Kudüs’e taşıma kararının ardından bölgede tansiyon yükseldi. Netanyahu'nun bugün skandal açıklamaları yine tepkilere neden oldu. İsrail’in kağıt üstünde resmi olarak ilişkisi olmayan birçok ülkeyle temasta olduğunu belirterek “Mahmud Abbas’la oturup barış müzakeresi yapmamızı öneriyorum; daha basit bir şey yok” şeklinde konuştu.

Tehditkar Açıklama

Fransa’nın başkenti Paris’te Macron ile bir araya gelen Netanyahu burada yaptığı küstah açıklamalarına devam etti: “Filistinliler Kudüs’ün İsrail’in başkenti olduğunu ne kadar çabuk kabul ederse barış o kadar çabuk gelir” tehdit etti.

Diğer taraftan, Macron, İsrail’in bölgedeki yeni yerleşkelerin inşaatının durdurulmasının barış için önemli bir jest olacağını ifade ederek, Netanyahu’ya ABD’nin Kudüs kararından duyduğu memnuniyetsizliği aktardığını anlattı.

Küstah Yanıt

Reuters'ın son dakika haberine göre de, Netanyahu'nun Erdoğan'a hitaben, "Biz sizden ders almayız" dediği aktarıldı. Fransa'daki basın toplantısında Netanyahu ile Fransa Cumhurbaşkanı Macron arasındaki görüş ayrılığı dikkat çekti.

Yorumlar (0)