New York yeni belediye başkanını seçti

New York'ta tarihi belediye başkanlığı seçimlerinin sayım işlemi yüzde 99 oranında tamamlandı.

Dünya 06.11.2013, 10:39 06.11.2013, 10:41
 New York yeni belediye başkanını seçti

 New York yeni belediye başkanını seçti

New York'ta tarihi belediye başkanlığı seçimlerinin sayım işlemi yüzde 99 oranında tamamlandı.

NEW YORK (AA) - Dünya'nın en meşhur şehirlerinden biri olan New York'ta tarihi belediye başkanlığı seçimlerinin sayım işlemi yüzde 99 oranında tamamlandı.

Dün akşam saatlerinden itibaren galibiyetini garantileyen Demokrat aday Bill de Blasio, oyların yüzde 73,3’ünü alarak yarışı birinci bitirirken, Cumhuriyetçi rakibinin oy oranı 24,3'de kaldı. 

Seçim sonuçlarını Brooklyn Park Slope'taki ofisinde takip eden ve kampanya üyeleri ile ilk kutlamasını burada yapan New York'un yeni Belediye Başkanı Blasio, ikamet ettiği Brooklyn'de yaptığı zafer konuşmasında, "Önümüzdeki görev bir illüzyon değil" dedi.

 

Blasio, şöyle devam etti:

"Net konuşmak istiyorum. Çalışmalarımız gerçekten sadece bir başlangıç. Eşitsizlikle mücadele etmek kolay değil. Daha önce de değildi, gelecekte de kolay olmayacak. On yıllarca yüzleştiğimiz sorunlar bir gecede çözülmeyecek. Ama kent bu gece ilerici bir yol seçti ve biz bu gece beraber onu ileriye götürmek için birleştik."

Yarışın kaybeden Cumhuriyetçi Joe Lhota ise "İyi bir mücadele verdim ve yarışı tamamladım" demekle yetindi.

 

-Lhota'nın uyarısı New Yorkluları korkutmadı-

 

Seçim öncesi kampanyalarında Cumhuriyetçi Lhota, seçilmesi durumunda 12 yıldır görevde olan Belediye Başkanı Michael Bloomberg'in politikalarını büyük ölçüde devam ettireceğini belirtirken, Blasio'nun, polisin durdur-sorgula uygulamasını kaldırmak istemesini eleştirmiş ve New York’un bir suç şehrine dönüşeceği uyarısı ile puan toplamaya çalışmıştı. Rudolp Giuliani döneminde belediye başkan vekili olarak görev yapan Lhota’nın bu çabaları, yenilikten yana olan seçmenleri etkilemeye yetmedi.

Öte yandan, zengine daha çok vergi yükü getirilmesi ve polisin yetkileri konusunda daha yumuşak uygulamaya gidilmesi görüşünde olan Blasio ise bunun karşılığını seçim sandığında aldı.

Adaylık öncesi kamu avukatlığı görevini sürdüren Blasio'nun, daha önce Hillary Clinton, Bill Clinton ve New York Valisi Andrew Cuomo ile mesai birlikteliği bulunuyor.

Alman bir baba ve İtalyan bir annenin çocuğu olarak New York’ta doğup büyüyen Blasio, Afro-Amerikan eşi Chirlane McCray ve çocukları Chiara and Dante ile ilginç bir aile profili oluşturuyor.

New York’un yeni idarecisi Blasio, 1 Ocak 2014'te yapacağı yemin töreninin ardından, şehrin 109’uncu belediye başkanı olarak resmen görevine başlayacak.
Yorumlar (0)