Alexa

Nijerya'da şiddet durmuyor...

Nijerya'nın Katsina eyaletinde bazı köylere düzenlenen saldırılarda 100'den fazla kişinin ölmüş olmasından korkuluyor.

 Nijerya'da şiddet durmuyor...
banner327
 Nijerya'nın kuzeybatısında yer alan Katsina eyaletindeki Sabon Layin Galadima köyünden 24 yaşındaki İsmail Goma, AA muhabirine telefodla yaptığı açıklamada, motosikletli kişilerin civar köylere düzenlediği silahlı saldırılarda 100'den fazla kişinin hayatını kaybettiğini söyledi.

Silahlı kişilerin, aralarında Maraba Maigora, Kurar, Sabon Layin Galadima ve Unguwar Doka'nın da bulunduğu bazı köylere saldırdığını belirten Goma, kendi köyündeki ölü sayısının 24 olduğunu ve çok sayıda evin ateşe verildiğini aktardı.

Saldırılarda hayatını kaybedenlerin çoğunun kadın ve çocuk olduğunu da vurgulayan Goma, Maraba Maigora'da 40, Kurar'da 7, Unguwar Doka'da 8 ölü olduğunu, 27 kişinin de diğer köylerdeki saldırılarda hayatını kaybettiğini ileri sürdü.

Goma'nın verdiği rakamlar Kurar köyünden bir görgü tanığı tarafından da doğrulansa da polis, ölü sayısına ilişkin kesin bilgi vermekten kaçındı.

Polis sözcüsü Aminu Abubakar,  bölgeye gönderilen ekiplerden ayrıntılı bilgi beklediklerini söylemekle yetindi.

-18 kafatası ile yakalandı

Bu arada ülkenin Ogun eyaletinde bir şüphelinin 18 insan kafatasıyla yakalandığı bildirildi.

Polis sözcüsü Olumuyiwa Adejobi, AA'ya yaptığı açıklamada,  şüphelinin Ado-Odo-Ota bölgesindeki aramalar sırasında gözaltına alındığını belirtti. Şüphelinin sorgusunun sürdüğünü aktaran Adejobi, olaya ilişkin soruşturma başlatıldığını ve sorumluların cezalandırılacağını kaydetti.

Bir çantada ele geçirilen kafataslarının büyü ritüellerinde kullanılmak üzere mezarlardan çıkarıldığı sanılıyor. 

Nijerya'da büyü yapmak için, insan vücuduna ait parçaları edinip saklayanlar hapis cezasına çarptırılabiliyor. Yasalara rağmen, bu suçu işlemeye meyledenlerin sayısının bir hayli fazla olduğu ifade ediliyor.
Güncelleme Tarihi: 13 Mart 2014, 22:44
YORUM EKLE