Nükleer Bilimci Muhsin Fahrizade Kimdir? 'Kim Öldürdü'

ABD ve İsrail'in nükleer bilimcilerine yönelik suikastlar devam ediyor. İran'da bu kez nükleer programın en üst düzey isimlerinden biri, Muhsin Fahrizade Tahran yakınlarında öldürüldü. Peki, Fahrizade kimdir, kaç yaşındadır?

Dünya 28.11.2020, 23:52
Nükleer Bilimci Muhsin Fahrizade Kimdir? 'Kim Öldürdü'

İran'da bir terör saldırısında hayatını kaybeden nükleer bilimci Muhsin Fahrizade dünyanın en güçlü 500 kişisi listesinde yer alan beş etkili İranlı bilim adamından biriydi.

"İsrail'in rolüne dair ciddi belirtiler gösteren bu alçaklık, faillerin çaresizce savaş çığırtkanlığı yaptığını gösteriyor" diyen Zarif, "İran uluslararası toplumu - ve özellikle de AB'yi - utanç verici çifte standartlarına son verip bu devlet terörü eylemini kınamaya çağırıyor" dedi.

Devrim Muhafızları Komutanı Hüseyin Selami de Twitter'da yaptığı paylaşımda; İranlı nükleer bilimcilere yönelik suikastların, egemen güçlerin İran'ın modern bilime erişimini engellemeye çalışmasının en şiddetli göstergesi olduğunu belirterek, Fahrizade suikastından İsrail'i sorumlu tutarak; "Siyonistler nükleer bilimcimizi öldürdü, ancak bu adımın karşılığını nerede verdiğimizi kendileri bilir. Biz açıklamıyoruz, fakat onlar biliyor. Geçmişte sahada hiçbir adımı karşılıksız bırakmayacağımızı gösterdik." dedi.

Rajanews, yarı resmi haber ajansı Fars haber ajansı, İngilizce yayın yapan devlet kanalı Press TV ve İran Radyo Televizyon Kurumu, Batı'da 'İran nükleer programının babası' diye ifade edilen Muhsin Fahrizade'ye Tahran eyaletine bağlı Absederd ilçesinde suikast düzenlendiğini duyurdu. The New York Times, haberin gelmesinden saatler sonra, Üç istihbarat yetkilisi, saldırının gerisinde İsrail'in olduğunu söyledi.

Muhsin Fahrizade kimdir?

Mohsen Fakhrizadeh, 1958'de İran'ın Gum şehrinde doğdu. Nükleer fizik mühendisliği alanında yüksek lisans yaptıktan sonra çalışmaya başlayan Muhsin Fahrizade bu alanda profesör oldu. Nükleer bilim adamı, Amerikan Dış Politika yayını tarafından yayınlanan dünyanın en güçlü 500 kişisi listesinde yer alan beş etkili İranlı bilim adamından biri olan Muhsin Fahrizade, İran İslam Cumhuriyeti Savunma Bakanlığı'nın araştırma ve yenilik departmanına başkanlık etti. Balistik füzelerin geliştirilmesinde aktif rol alan Amerika Birleşik Devletleri, İsrail ve diğer Batı ülkelerinin istihbarat kurumları Fahrizade' nin İran'daki nükleer silahların ana geliştiricilerinden biri olduğunu iddia etti. Fakhrizadeh, 2010'dan beri İranlı nükleer bilim adamlarına yönelik saldırıların beşinci kurbanıdır. 27 Kasım'da Muhsin Fahrizade araba kullanırken öldürüldü. Bilim adamının ağır ateşli silah yaralarıyla hastaneye kaldırılmasına rağmen hayatını kurtarmak mümkün olmadı.

Yorumlar (0)
parçalı bulutlu