Alexa

OAC'de 15 bin sivil kuşatma altında...

BMMYK Sözcüsü Adrian Edwards, Orta Afrika Cumhuriyeti'nde çoğu Müslüman 15 bin sivilin kuşatma altında olduğunu belirtti.

 OAC'de 15 bin sivil kuşatma altında...
- Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) Sözcüsü Adrian Edwards, BM Cenevre Ofisi'nde yapılan basın toplantısında, Orta Afrika Cumhuriyeti'ndeki (OAC) 18 bölgede 15 bin insanın kuşatıldığını söyledi.

Silahlı gruplarca tehdit edilen kuşatma altındaki sivillerin saldırı tehdidine karşı güvenliğe ihtiyacı olduğunu vurgulayan Edwards, "Orta Afrika Cumhuriyeti'ndeki şiddet ülkedeki bütün grupları etkilese de sıkışıp kalmış insanların çoğu anti-Balaka milislerince tehdit edilen Müslümanlar" dedi.

Başkent Bangui'nin PK12 bölgesi, Boda, Bouar ve Bossangoa şehirlerinden özellikle endişe duyduklarına işaret eden Edwards, Paoua şehri ile Bangui'nin bazı bölgelerinde Hristiyan ve Müslümanların bir arada yaşamasına karşın ülke genelinde sık sık mezalim gerçekleştiğini kaydetti.

Edwards, BMMYK'nın bütün silahlı grupların sivillere karşı ayrım gözetmeden yaptığı saldırıları durdurması çağrısını da yineledi.

Orta Afrika Cumhuriyeti'nde, 2012 Aralık ayından itibaren yaşanan şiddet olayları nedeniyle bir milyona yakın insan ülke içinde yer değiştirmek ya da komşu ülkelere sığınmak zorunda kaldı.

Güncelleme Tarihi: 25 Şubat 2014, 14:53
YORUM EKLE