Obama'dan Esed İçin 'Tiran' Nitelemesi

ABD Başkanı Barack Obama, Birleşmiş Milletler (BM) 70. Genel Kurul Açılışı'nda yaptığı konuşmada, Beşar Esed'a 'tiran nitelendirmesinde bulundu.

Dünya 28.09.2015, 22:15 28.09.2015, 22:26
Obama'dan Esed İçin 'Tiran' Nitelemesi

ABD Başkanı Barack Obama, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esed için "üzerlerine varil bombaları atarak masum çocukları katleden bir tiran" nitelemesinde bulundu.

ABD Başkanı Barack Obama Birleşmiş Milletler (BM) 70. Genel Kurul Açılışı'nda yaptığı konuşmada, ABD'nin ekonomik ve askeri yönlerinin ne kadar güçlü olduğunun önemli olmadığını, dünya sorunlarını ABD'nin tek başına çözemeyeceğini belirtti. Birlikte çalışılması ve sonuçlara katlanılması gerektiğini belirten Obama, BM'deki konuşmasında, Suriye'den, Ukrayna krizine kadar bir çok sorunu gündeme getirdi. Obama, sorunların çözümünde diplomasinin önemine vurgu yaparak, Rusya'ya uygulanan yaptırımların, soğuk savaşa dönme arzusunun bir yansıması olmadığını ifade etti.

"Rusya ile yaptırımlar konusunda soğuk savaş dönemine dönmek istemiyoruz." diyen ABD başkanı, bu krizin diplomasi yoluyla çözülmesi gerektiğini belirtti. Ukrayna'nın geleceği ile ilgili Rusya'nın diplomatik yoluyla çözüme gitmesini istedi. ABD'li politikacılarının dünyada yeni bir Soğuk Savaş var diye düşündüğünü hatırlatan Obama, ancak bunun doğru olmadığını söyledi. ABD'nin Rusya'yı izole etmediğini vurgulayan Obama, Ukraynalıların, Batı ile uyum konusunda her zamankinden daha fazla ilgili olduğuna dikkat çekti.

Başkan Obama özellikle terör ve IŞİD konusunda, Suriye krizini çözmek için İran ve Rusya dahil her ülkeyle birlikte çalışmaya hazır oldukları mesajını verdi. Terör konusunda ABD'yi ve müttefiklerini korumaktan çekinmeyeceğini vurgulayan Obama, eskiden olduğu gibi çatışmalara ve karanlık günlere dönemeyeceklerini vurguladı.

Obama BM'deki konuşmasında dünyadaki diktatör rejimlerin er geç sonlanacağını, güçlü ulusların demokrasi ve refah konusunda diğerlerine öncülük etmesi gerektiğini anlattı. ABD başkanı "Muhalifleri hapsedebilirsin ama fikirlerini hapsedemezsin"ifadelerini kullandı.

SURİYE'DE YENİ BİR LİDER

Uluslararası terör ve Suriye konularında tüm ulusların birlikte hareket etmesi gerektiğini ifade eden Obama, bu konuda birlikte hareket edilmesi gerektiğine vurgu yaptı. Obama "Suriye'de söz konusu bir diktatör onbinlerce insanı katlediyor, bu sadece bir ülkenin sorunu değildir. Aynı şekilde bir terör grubu kafa kestiğinde kadınları köleleştirdiğinde bu bütün insanları ilgilendiren bir problemdir. IŞİD'in dünyamızda yeri yoktur."dedi.

ABD'nin IŞİD için güvenli bir yer bırakmamakta kararlı olduğunu belirten Obama, El Kaide'nin 10 yıl boyunca peşinde gittiklerini aktardı. Bu konularda askeri gücün yeterli olmadığını kalıcı çözümler bulunması gerektiğini kaydetti.

Obama, Suriye'de savaş öncesine dönülmesinin mümkün olmadığını belirterek "Çok kan aktı; katliam oldu. Esad barışçıl protestolara baskıyı arttırarak karşılık verdi ve bunun sonrasında mevcut ortam hazırlandı. Kimyasal silahlarla bir halkı bombalayarak çözüm getirilmeyeceğini söyledik. Esad'dan yeni bir lidere gitmemiz gerekiyor. Bu kaosun bitmesi gerekiyor ki Suriye yeniden inşa edilebilsin." diye konuştu. Obama Suriye krizinin çözülmesi konusunda kararlı olduklarını İran ve Rusya dahil bütün ülkelerle konuşmaya hazır olduklarını belirtti.

İSLAM DİNİ HOŞGÖRÜ DİNİDİR


Konuşmasında İslam'ın hoşgörü dini olduğunu vurgulayan Obama, IŞİD'in zehirli bir ideoloji ile güç kazandığını ifade etti. Obama IŞİD ile ilgili "Çok sayıda genç öldü. İslam tolerans ve hoşgörü dinidir. Müslümanlar bu görüşü reddetmelidir, Müslüman olmayanlar İslam'ı terörle anmamalıdır." diye konuştu.
Yorumlar (0)