Obama “Stratejik gaf“ yapınca...

ABD Başkanı Obama, ülkesinin IŞİD terör örgütüne karşı "henüz bir stratejisi olmadığını" söyleyerek Cumhuriyetçi çevrelerin tepkisini topladı.

Dünya 30.08.2014, 12:59 30.08.2014, 14:04
Obama “Stratejik gaf“ yapınca...
ABD Başkanı Barack Obama, ülkesinin Suriye'deki Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) terör örgütüne karşı "henüz bir stratejisi olmadığını" söyleyerek hem sosyal medyada alay konusu oldu hem de Ortadoğu politikasını uzun süredir eleştiren Cumhuriyetçi çevrelerin sert tepkisini topladı.

Obama'nın, dün Beyaz Saray'da düzenlediği basın toplantısında, ABD'nin Suriye'de girişebileceği olası bir askeri eylem için Kongre'den onay almayı düşünüp düşünmediğini soran gazeteciye "İşi tersinden yapmak istemiyorum. Henüz bir stratejimiz yok" şeklinde yanıt vermesi ülkede olay yarattı.

Obama, gaf olarak nitelenen açıklamasıyla, zaten uzun süredir kendisini "Ortadoğu'da bir stratejisi olmamakla" suçlayan Cumhuriyetçilere büyük bir koz vermiş oldu. Vakit kaybetmeden Obama'ya yüklenen Cumhuriyetçiler, "Biz söylemiştik stratejisi olmadığını, işte şimdi kendisi de teyit etti" dedi. 

Obama'yı en sert eleştirenlerden Kongre üyelerinden biri Senatör John McCain oldu. Daha basın toplantısı bitmeden sosyal paylaşım sitesi Twitter'daki hesabından Başkan'a yüklenen McCain, Obama'nın sözlerini tarihe kayıt düşmek için tarihi, Obama'nın unvanını ve ismini ekleyerek mesaj gönderdi. McCain, " 'Henüz bir stratejimiz yok' - Başkan Obama 28/8/14. IŞİD, tarihteki en büyük ve en zengin terör örgütü. Suriye'de 192 bin kişi öldü" yazdı. 

ABD Temsilciler Meclisi İstihbarat Komitesi Başkanı Cumhuriyetçi Mike Rogers, "Tuhaf bir basın toplantısıydı. Tehdidin ciddiyeti dikkate alındığında 'bir stratejimiz yok' demek için basın toplantısı düzenlemek, gerçekten şok ediciydi" diyerek şaşkınlığını ve tepkisini dile getirdi. Rogers, "(Obama'nın sözleri) İki yıldır dile getirdiğimiz hususu teyit ediyor: Ortada gerçek anlamda bir strateji hiç olmadı. Yönetimin, sorunun ciddiyetini kavradığından emin değilim" dedi.

Cumhuriyetçi Kongre üyesi Michelle Bachmann da Twitter'daki hesabında "Bir stratejinin olmaması, Başkan Obama'nın tüm başkanlık dönemindeki dış politika yaklaşımını mükemmel biçimde özetliyor" yazdı. Bir diğer Cumhuriyetçi Kongre üyesi Renee Ellmers, yine Twitter'dan Obama'nın açıklamasını sergilediği tehlikeli liderlik eksikliğinin bir diğer kanıtı olarak niteledi. Aynı partiden Tom Price, Obama'nın "strateji yok" sözlerine "Bu bilinen bir şey ve giderek daha da kabul edilemez hale geliyor" diyerek tepki gösterdi. Yine Cumhuriyetçi milletvekillerinden Louie Gohmert da Obama için, "Bu bilgileri nereden alıyor bilmiyorum. Kafasını çimlerin arasındaki bir deliğe gömmüş olmalı" değerlendirmesinde bulundu.

Senato'daki Cumhuriyetçi Azınlık Lideri Mitch McConnell da yaptığı açıklamada Obama'ya bölgesel bir strateji geliştirmesi çağrısında bulunarak, "IŞİD'den kaynaklanan tehdit, gerçek ve giderek büyüyor. Başkan Obama'nın artık biraz liderlik göstermesinin zamanı" ifadesini kullandı.

-Sosyal medyayı salladı-

Obama'nın sözlerini eleştirenler, sadece Cumhuriyetçilerle sınırlı kalmadı. Bazı yorumcular ve akademik çevrelerin yanı sıra sıradan vatandaşlar da sosyal medya yoluyla tepkilerini dile getirdi. Sosyal medyada Obama'yı alaya alan mesajlar yer aldı. 

Basın toplantısını canlı yayınlayan televizyon kanallarının muhabirleri bile şaşkınlıklarını gizlemedi. CNN International'ın ünlü habercisi Christian Amanpour, Twitter'dan, "IŞİD terörü karşısında Başkan Obama geri adım atıyor: Bir stratejimiz yok. Çok acayip, korkutucu" yazdı.

Yorumcu Charles Krauthammer da Cumhuriyetçilere yakınlığıyla tanınan Fox News'ta, "Başkan'ın artık beni şaşırtamayacağını düşünüyordum, yanılmışım, bugün beni şoke etti. ABD Başkanı, gerçek bir krizin tam ortasında. Bir ABD vatandaşının kafası kesilerek öldürülmesinden sadece bir kaç gün sonra tüm dünyanın karşısına çıkıyor ve 'bir stratejimiz yok' diyor. Eğer durum buysa bile hiçbir şey söyleme. Bir stratejin olmadığını neden tüm dünyaya açıklıyorsun?" yorumunda bulundu.

CNN'in ünlü savunma muhabiri Barbara Starr da "Obama, savaş tam tamları çalan bir başkan değil, ancak bugün tam olarak nasıl bir mesaj verdiğini düşünün. Net olalım, IŞİD bunların hepsini duydu. Çok açık sözlü, çok dürüst ama IŞİD militanları, ABD'nin şu anda kendileriyle başa çıkmada bir stratejisinin olmadığını duyuyor. Zaten hiç kimse askeri stratejinin ayrıntılı bir biçimde anlatılmasını beklemiyordu. Ama hiçbir strateji olmaması? Bu biraz tuhaf" dedi.

Fox News'ın Beyaz Saray muhabiri Ed Henry, "Bugün olanları tarif eden tek bir kelime var: Facia" yorumunda bulundu.

-Beyaz Saray hasarı onarmaya çalışıyor-

Tepkilerin büyümesi üzerine yönetim sözcüleri, "hasarı onarmak" için basın toplantısının hemen ardından haber kanallarının canlı yayınlarına çıkarak Obama'nın sözlerine açıklık getirmeye çalıştı. Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, Twitter'dan, "Başkan, IŞİD'e karşı kullanacağımız kapsamlı strateji konusunda geçmişte olduğu gibi bugün de netti" mesajı yayımladı, katıldığı bir canlı yayında da Obama'nın "stratejimiz yok" derken sadece Suriye'de atılacak adımları kastettiğini söyledi. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki de,  Obama'nın IŞİD'i yenilgiye uğratma stratejisini zaten hayata geçirmeye başladığını kaydederek, uluslararası koalisyon oluşturma çabalarına işaret etti.

"Hasar onarım" çalışmalarını bugün de sürdüren Beyaz Saray Sözcüsü Earnest, dün canlı yayınlara çıkarak Obama'nın sözlerini açıklığa kavuşturmaya çalışmalarının asıl nedeninin Başkan'ın sözlerinden değil, bu sözlerin haberlerdeki yansıtılış biçiminden kaynaklandığını söyledi. Earnest, Pentagon'un halihazırda Suriye'de olası bir askeri eylem için plan ve askeri seçenekler hazırladığını belirterek, Başkan Obama'nın henüz Suriye'de herhangi bir asker eyleme geçilmesi talimatı vermediğini ve herhangi bir karar almadığını kaydetti.

Sözcü Earnest, "Ama eğer bu kararı alırsa, bu üzerinde dikkatlice, incelikle düşünülen ve Kongre ile yakın istişare yürütülerek alınan bir karar olacak" dedi.

-Takım elbisesi de olay oldu- 

 Öte yandan Obama'nın dünkü basın toplantısında her zamanki koyu renk takımlarının yerine bej bir takım elbise tercih etmesi de sosyal medyada en çok tartışılan konulardan biri oldu. 

Bazı Twitter kullanıcıları, Obama'nın açıklamalarından çok giydiği takım elbiseye odaklandı. Kimileri, Obama'nın bej takımını mevsime son derece uygun, yerinde bir seçim olarak nitelerken, kimileri de Obama'nın bu kadar önemli bir konuda açıklama yaparken daha resmi giyinmesi gerektiğini yazdı.
Yorumlar (0)