Obama, Zaferini Türk Baklavasıyla Kutladı

Barack Obama’nın çalışma ekibi ve partinin üst düzey yöneticileri zaferlerini Türk baklavası ile kutladı.

Dünya 08.11.2012, 23:43 08.11.2012, 23:50
Obama, Zaferini Türk Baklavasıyla Kutladı

Demokrat Parti’nin seçim kampanyasında aktif olarak çalışan 'Turks4Obama' (Turks for Obama-Obamacı Türkler) öncüleri salı gecesi ikram ettikleri baklavalar ile Başkan’ın zaferini tatlandırdı.

Başkan Obama’nın memleketi Chicago’da aslı gecesi tüm parti yönetimine baklava dağıttıklarını belirten ‘Turks4Obama’ kampanyasının öncülerinden Burak Yeneroğlu, bu davranışlarının kendileri ile Demokratlar arasında çok güzel bir muhabbete vesile olduğunu söyledi. Baklavayı yiyen hemen her Demokrat Partili yöneticinin kendilerine Türkiye ile ilgili bir anısını anlattığını belirten Yeneroğlu, ‘‘Baklava ikramımız inanılmaz güzel dostluklar kurmamızı sağladı." diye konuştu.

Seçim gecesinde kendilerinin özel davetliler listesinde yer alarak Chicago’da Başkan Barack Obama’nın konuşma yapacağı ana merkezde olduklarını belirten Yeneroğlu, Başkan Obama’nın zafer konuşmasının ardından yaklaşık 200 kişinin yer aldığı özel toplantıda gayretlerinden dolayı kendilerine teşekkür ettiğini söyledi.

"Seçimden tam bir hafta önce Başkan Obama, seçim kampanyasında yapmış olduğumuz maddi manevi destekten dolayı telefon ile bizzat teşekkür etti." diyen Yeneroğlu, yine Başkan’ın seçim kampanya ekibinin aynı gün kendilerine ‘Turks4Obama’yı Amerika’da en önemli ilk 25 grubun içine aldığını aktardı.

OBAMA’YA OY VEREN TÜRK-AMERİKALILARIN ORANI YÜZDE 90’IN ÜZERİNDE

Seçim çalışması için birçok eyalete Chicagolu işadamı Edip Pektaş ile gidip oradaki Türkler ile bizzat görüştüğünü belirten Yeneroğlu, 6 Kasım’da Türk insanın hemen hepsinin Obama’yı desteklediği izlenimine sahip olduğunu belirtti. Türkler arasında yaptıkları ankette katılanların yüzde 90’ından fazlasının Obama’ya oy verecekleri yönünde irade beyanında bulunduğuna işaret eden Yeneroğlu, "Bizim yaptığımız kamuoyu yoklaması küçük çaplıydı. Tüm Türklerin nabzını tuttuğumuzu söyleyemem ama bizzat gözlemim görüştüğüm hemen her Türk-Amerikalı'nın Obama’yı desteklediği yönünde oldu." dedi.

TÜRKLER 2012 SEÇİMLERDE OBAMA’YA DESTEK İÇİN İKİ YIL ÖNCEDEN KOLLARI SIVADI

"2012 başkanlık seçimleri için 2010 yılından itibaren çalışmaya başladık." diyen Burak Yeneroğlu, "Türk-Amerikalı işadamları olarak Başkan Obama’ya yardım kampanyalarına katıldık. Yardım kampanyalarında çok başarılı olunca Edip beyle bizi partinin Ulusal Finans Komitesi'ne seçtiler." dedi.

‘Turks4Obama’ kampanyasinin kurucularından Yeneroğlu, Ulusal Finans Komitesi’ne girmelerinden sonra kendilerine partiden hemen her kapının açıldığını aktardı. Amerika’da 2008’deki başkanlık seçimlerinde sosyal paylaşım sitelerinin öneminin anlaşıldığına dikkat çeken Yeneroğlu, bu amaçla kendilerinin de ‘‘Turks4Obama’’ adlı internet sitesini kurduklarını kaydetti. Kurdukları internet sitesini çok aktif olarak kullandıklarını belirten Yeneroğlu, bunun parti yönetimi tarafından da kısa sürede fark edildiğini aktardı.

AMERİKA’DAKİ TÜRK TOPLUMUNUN SORUNLARINI BAŞKAN’A ANLATTILAR

Başkan Obama’nın ikinci dönem seçilebilmesi için maddi manevi ciddi destek verdiklerini aktaran Yeneroğlu, bu kapsamda Türk işadamlarında Obama için yardım topladıklarını aktardı. Başkan Obama ile dört defa yemek yediklerini belirten Yeneroğlu, "Biz de bu imkanları değerlendirerek hem Başkan’a hem de parti yönetimine Amerika’daki Türk toplumu hakkında bilgi verip, hem insanımızı tanıttık hem de sorunlarını birinci ağızdan kendilerine ilettik" dedi. Sadece sorunlar değil değer yargıları, inançları gibi genel olarak Türkleri tanıtan bilgileri Obama'ya ve Demokrat Parti yönetimine anlattıklarını belirten Yeneroğlu, "Örneğin yılda iki önemli dini bayramımızın olması gibi, Türk insanın kültürü ve hassasiyetleri, aile hayatı, gibi konularda kendilerini bilgilendirdik." dedi.

Demokrat Partililer ile bir araya geldiklerinde mutlaka Türkiye ile ilgili meseleleri de konuştuklarını vurgulayan Yeneroğlu, "Onlar bize Türkiye ile hep olumlu görüş ilettiler. Biz de iki ülke arasındaki konulardan ziyade bu ülkede yaşayan Amerikan Türk insanımızın sorunlarını ileterek, anlamalarını, bilmelerini sağladık." diye konuştu.

TÜRKLER KRİTİK EYALETLERDE ÖNEMLİ GÖREVLER ÜSTLENDİ

Başta kritik eyaletlerde olmak üzere Demokrat Parti’nin seçim ofislerini ziyaret edip burada Türklerin de gönüllü olarak çalışmalarını sağladıklarını aktaran Yeneroğlu, ‘‘Bu arkadaşlar kapı kapı dolaşarak Obama için oy istediler. Telefonlarla yine Başkan için halktan oy istediler. Toplantılara katılıp seçim kampanyasının tüm çalışmalarında aktif olarak yer aldılar." diye konuştu.

Türk gönüllülerin özellikle kritik eyaletlerde Demokrat Parti’ye çok yardımının dokunduğunu aktaran Yeneroğlu, Florida’da eyalet dışından gelerek Demokrat parti için çalışan gönüllülere kalacak yer ayarlama, yemek servisi ve hatta ulaştırma hizmeti dahi sağladıklarını söyledi. Burak Yeneroğlu, "Başta Başkan Obama olmak üzere partinin tüm üst yönetimi bizi gördükleri her yerde, ‘Siz Türkler her yerdesiniz, harika işler yapıyorsunuz’ dediler ve işi çok ciddi sahiplendiğimiz için memnuniyetlerini defaatle bize ilettiler." dedi.

Amerika'nın iç kesimindeki eyaletlerde Türk gönüllülerin, Obama’nın seçim kampanyasında görev yapmasının bölgede yaşayan insanların çok dikkatini çektiğini belirten Yeneroğlu, "Türk insanı iç kesimlerde fazla tanınmıyor. Seçim kampanyası için kapısını bir Türk’un çalıp Obama’ya oy istemesi bu insanları çok şaşırtıyor. Tabi konuşmaya başlayınca Amerikalılarla ortak paydalar mutlaka ortaya çıkıyor ve bu vesile ile de ülkemizi her yerde tanıtmış oluyoruz." şeklinde konuştu.
Yorumlar (0)