Alexa

Obama:'Başkanlık Kararnamesiyle hareket edeceğim'

Obama, ülkedeki orta sınıfı güçlendirmek için gerektiğinde Kongre'yi atlayarak Başkanlık Kararnamesi yoluyla harekete geçeceğini söyledi.

Obama:'Başkanlık Kararnamesiyle hareket edeceğim'
banner327

 ABD Başkanı Barack Obama, ülkede yoksullarla zenginler arasındaki ekonomik eşitsizliği daraltma ve orta sınıfı güçlendirmeye yönelik icraatları hayata geçirmek için "gerektiği zaman ve yerde" Kongre'yi atlayarak, Başkanlık Kararnamesi yayımlamak suretiyle harekete geçeceğini belirtti.

Obama, ABD Başkanı olduktan sonraki 6. Birliğin Durumu konuşmasını yaptı.

Kongre'nin birleşik oturumunda televizyonları başındaki milyonlarca Amerikalıya seslenen ve bu yıl Kongre seçimlerinin yapılacak olması nedeniyle konuşması ayrı bir önem taşıyan Obama, Kongre'deki iki parti arasında özellikle bütçe konusunda krizlerle geçen bir yılın ardından, 2014 yılını "eylem yılı" ilan etti.

Konuşmasında, ekonomik büyümenin hızlandırılması, orta sınıfın güçlendirilmesi ve orta sınıf için yeni fırsatların inşa edilmesine yönelik birtakım öneriler ortaya koyan Obama, "Bunların bazıları Kongre'nin adım atmasını gerektiriyor, hepinizle çalışmaya istekliyim. Ancak Amerika hareketsiz durmaz ve ben de öyle. Dolayısıyla, Amerikalı ailelerin önündeki fırsatları geliştirmek için, yasal düzenleme olmadan da nerede ve ne zaman adım atabiliyorsam, bunu yapacağım" diye konuştu.

Obama, Kongre'yi atlayarak Başkanlık Kararnamesi yayımlamak suretiyle adım atacağı hususlar arasında; federal sözleşmeli çalışanlar için asgari ücretin artırılması, milyonlarca Amerikalının emeklilik için tasarruf yapmalarına imkan tanıyacak yeni bir sistemin kurulması gibi adımları saydı.

Bütçe konusunda yaşanan tartışmaların önemli tartışmalar olduğuna işaret eden Obama, "Ancak  bu tartışma, demokrasimizin en temel işlevlerini bile yerine getirmemizi engelliyorsa, aramızdaki farklılıklar hükümetin kapanmasına ya da ABD'nin itibarının tehlikeye girmesine neden oluyorsa, o zaman Amerikan halkı için doğru olanı yapmıyoruz demektir" ifadesini kullandı.

-"Göçmenlik reformunu bu yıl tamamlayalım"

Ülkede çok tartışılan göçmenlik reformu konusuna değinen Obama, Demokratların çoğunlukta olduğu Senato'dan geçen, ancak Cumhuriyetçi çoğunluklu Temsilciler Meclisi'nde takılan reformun bu yıl hayata geçirilmesi çağrısında bulundu.

Obama, "Eğer ekonomik büyüme konusunda ciddiysek, bozuk göçmenlik sistemimizi tamir etmenin zamanı. Göçmenlik reformunu bu yıl tamamlayalım" dedi.

Obama, ülkede büyük tartışmalar yaratan bir diğer konu olan sağlık reformuyla ilgili olarak da kamuoyunda "Obamacare" olarak bilinen reformun hayata geçmesiyle çok daha fazla sayıda Amerikalının sağlık sigortalı olma şansına eriştiğinden bahsetti.

Obama, şunları söyledi:

"Bu yasanın getirileri hakkında Cumhuriyetçi dostlarımı ikna edebilmeyi beklemiyorum. Ama şunu biliyorum ki, Amerikan halkı eski kavgaları yeniden vermek istemiyor. Maliyeti düşüren, daha fazla kişiyi kapsama alanına alan ve seçenekleri artıran spesifik planlarınız varsa, neleri farklı yapacağınızı Amerika'ya anlatın. Ancak milyonlarca Amerikalıya katkısı olan bir yasayı iptal etmek için bir 40 oylama daha yapmayalım. Amerikan halkına, sadece neye karşı olduğumuzu değil, neden yana olduğumuzu söylemekle yükümlüyüz."

Ülkede son günlerde sayısı daha da artan bireysel silahlı saldırılara da değinen Obama, "Kongre ile ya da Kongresiz", ülkedeki sinema salonlarında, alışveriş merkezlerinde, Sandy Hook gibi okullarda bu tip yeni trajedilerin yaşanmasını önlemeye yardımcı olmak için çaba göstermeye devam edeceğinin altını çizdi.

-"Kadınlara yönelik maaş dengesizliği bir utanç"

İş gücünde kadın ve erkekler arasındaki maaş dengesizliğine de değinen Obama, "Bugün kadınlar iş gücümüzün yaklaşık yarısını oluşturuyor ancak hala bir erkeğin kazandığı bir dolara karşılık 77 cent kazanıyorlar. Bu yanlış ve 2014 yılında bu bir utanç kaynağı. 'Mad Men' dizisinden bir bölüme ait iş yeri politikalarını yürürlükten kaldırmanın zamanı. Bu yıl, Kongre, Beyaz Saray, Wall Street'ten Main Street'e kadar iş çevreleri, her bir kadına hak ettiği fırsatı vermek için hep birlikte bir araya gelelim. Çünkü kadınlar başarılı olduğunda Amerika'nın da başarılı olacağına kuvvetle inanıyorum" dedi.

Obama, iklim değişikliğiyle mücadelenin önemini de dile getirdiği konuşmasında, "Çocuklarımızın çocukları gözümüzün içine bakıp, onlara yeni enerji kaynaklarına sahip, daha güvenli ve istikrarlı bir dünya yaratmak için elimizden geleni yapıp yapmadığımızı sorduklarında, 'evet yaptık' diyebilmemizi istiyorum" diye konuştu.

Obama, bugün Amerika'nın enerji bağımsızlığına yıllardır olmadığı kadar yakın olduğunu da belirtti.

Obama'nın, konuşmasının sonunda, Afganistan'daki bir bombalı saldırıda ağır yaralanan ve Michelle Obama'nın locasında Birliğin Durumu konuşmasını izleyen Cory Remsburg adlı askeri tanıtması sırasında salonda duygusal anlar yaşandı, bütün salon ayağa kalkarak Remsburg'u uzun süre alkışladı.
Güncelleme Tarihi: 29 Ocak 2014, 14:46
YORUM EKLE