Orijinali İngiltere’de, imitasyonu İstanbul’da üretildi

Fatih Sultan Mehmed’in, İstanbul’un fethi sırasında kullandığı Şahi topu İngiltere’deki Fort Nelson Müzesi’nde sergileniyor.

Dünya 10.05.2016, 14:35
Orijinali İngiltere’de, imitasyonu İstanbul’da üretildi

Tarihi top, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin hediyelik eşya markası tarafından aslına uygun olarak küçük boyutlarda yeniden üretildi. Orijinali 5,5 metre olan topun boyutları 30 santimetreye düşürüldü.

Çizimleri, Osmanlı İmparatorluğu’nun 7. padişahı Fatih Sultan Mehmed’in önderliğinde, Türk mühendisler tarafından gerçekleştirilen Şahi topu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş.’nin hediyelik eşya markası tarafından projelendirildi. Top döküm teknolojisi açısından çağdaşlarının 100 sene ilerisinde olan iki parçalı Şahi topunun modeli, polimerik tozlar kullanılarak lazer tekniği ile eklemeli şekilde kat kat tüm ayrıntıları dikkate alınarak hazırlandı.

ŞAHİ TOPU’NUN ORJİNALİ, İNGİLTERE’DEKİ FORT NELSON MÜZESİ’NDE


Şahi topunun orjinali, İngiltere’deki Fort Nelson Müzesi’nde bulunuyor. Döküm kalıbı ve özel soğutma sistemi bulunan top, bakır ve kalay alışımı olan tunçtan oluşuyor. Namlu ile barutun depolandığı iki kısımdan oluşan ve 18 ton ağırlığında olan top, 600 kiloya kadar gülle atabiliyor. Şahi topu, ses hızından daha fazla olan saatte bin 500 kilometre hızla hedefi vurabiliyor. Arada 450 yıl olmasına rağmen şimdiki modern toplar 7 bin, 9 bin kilometre hıza ancak erişebildi.

SÜSLEMELERİ DİKKAT ÇEKİYOR


İstanbul’un yıkılamaz denilen surlarını yıkan Şahi, alın yüzeyindeki süslemeleriyle de dikkat çekiyor. Topun alın yazısında ‘Ey Allah’ım Sultan Murat Oğlu Sultan Mehmet’e imdâd eyle! Bu Top Mine Ali tarafından 868 yılı Recep Ayı’nda imal edilmiştir’ ifadesi yer alıyor. 
Yorumlar (0)