Alexa

Paranın patronu Kadınlar...

Janet Yellen, Bernanke'den bayrağı devralarak Fed tarihinin ilk kadın başkanı ünvanını kazandı.

Paranın patronu Kadınlar...
banner327
AA muhabirlerinin 100'ün üzerinde ülkenin merkez bankası başkanlarına dair yaptığı araştırmaya göre, Yellen, küresel ekonomideki en önemli kadın aktörlerden biri haline geldi. 1977 yılında ABD Merkez Bankası'nda (Fed) ekonomist olarak göreve başlayan Yellen, 2004 yılında San Francisco Fed Başkanlığına, 4 Ekim 2010 yılında da Başkan Yardımcılığı'na atandı.

Bugün ise ABD saatiyle Fed koltuğuna Yellen'ın geçecek olmasıyla 17 ülkenin merkez bankası başkanlığı koltuğuna kadın yönetici oturmuş oldu. Hali hazırda Rusya, İsrail, Güney Afrika, Malezya, Belarus, Botsvana, Bahamalar, Honduras, Kırgızistan, Samoa, Demokratik Sao Tome ve Principe Cumhuriyeti, Sırbistan, Seyşeller, El Salvador, Aruba ve Lesoto'da da paranın patronu kadınlar.

Türkiye tarihinde ise Merkez Bankası başkanlık koltuğuna henüz kadın bir başkan oturmazken, banka bünyesindeki "Bankacılık ve Finansal Kuruluşlar" ile "İstatistik" birimi başkanlıklarını kadınlar yürütüyor. 

Bankanın 100 yıllık tarihinde ilk kadın başkan ünvanını alan Yellen'in dışında geçen yıl İsrail'de Merkez Bankası'nın başına bir kadın başkan getirilmişti.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu tarafından Merkez Bankası başkanlığına atanan Karnit Flug da İsrail Merkez Bankası Başkanlığı koltuğuna geçen ilk kadın başkan oldu. 

Dünyada, kadın merkez bankası başkanlarının çoğu gelişmekte olan ekonomilerde bulunuyor. Yellen ve Flug dışında, diğer ülkelerin kadın merkez bankası başkanları ise şöyle:

Güney Afrika Merkez Bankası Başkanı Gill Marcus, Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, Belarus Merkez Bankası Başkanı Nadezhda Ermakova, Kırgızistan Merkez Bankası Başkanı Zina Asankojoeva ve Sırbistan Merkez Bankası Başkanı ise 2010 Ağustos ayında göreve getirilen Jorgovanka Tabakovic. 

Malezya Merkez Bankası Başkanı Zeti Akhtar Aziz, Botsvana Merkez Bankası Başkanı Linah Mohohlo, Bahama Merkez Bankası Başkanı Wendy Craigg, Honduras Merkez Bankası Başkanı María Elena Mondragon de Villar, Samoa Merkez Bankası'nın başında ise kariyerine Merkez Bankası'nda ekonomist olarak başlayan Atalina Ainuu Enari bulunuyor.

Lesoto Merkez Bankası Başkanı Rets'elisitsoe Adelaide Matlanyane, Seyşeller Merkez Bankası Başkanı Caroline Abel, Demokratik Sao Tome Principe Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanı Maria do Carmo Silveira, El Salvador Merkez Bankası Başkanı Martha Evelyn Rivera ve Aruba Merkez Bankası Başkanlığını ise Jeanette R. Semeleer yürütüyor.
Güncelleme Tarihi: 01 Şubat 2014, 12:29
YORUM EKLE