Paris'te Ortalık Yine Karıştı!

Fransa'da sular durulmuyor. Sabah sakin olan Champs-Elysees Caddesi ve çevresi öğle saatlerinde yine karıştı. Polis, taş atan göstericilere biber gazıyla müdahale etti.

Dünya 12.01.2019, 21:44 12.01.2019, 22:03
Paris'te Ortalık Yine Karıştı!

Fransa'da akaryakıt zamları ve ekonomik şartların kötüleşmesine tepki olarak kasım ayında sarı yelekliler eylem başlatmıştı. Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron yönetimine karşı dönüşen eylemler 9'uncu haftasında da bütün hızıyla devam ediyor.

Başkent Paris'te Ekonomi Bakanlığı yakınlarındaki Bataillon du Pacifique Meydanı'nda toplanan sarı yelekli göstericiler, yerel saatle 11.00'de Champs-Elysees Caddesi'ne doğru yürüyüşe geçti. Yürüyüş sırasında polis ve güvenlik güçleri arasında herhangi bir gerginlik yaşanmadı. Sabah sakin olan Champs-Elysees Caddesi ve çevresi öğle saatlerinde karıştı. Caddenin çevresinde polisle eylemciler arasında gerginlik yaşandı. Polis, taş atan göstericilere biber gazı ve tazyikli suyla müdahale etti.

Polis, göstericilerin Champs-Elysées Caddesi'ne girmesini izin vermezken, çatışmalar ağırlıklı olarak Zafer Takı çevresinde yoğunlaştı.

Champs-Elysees Caddesi araç trafiğine kapatılırken, olaylar nedeniyle çevredeki mağaza ve restoranlar da kepenk indirdi.Paris'teki gösteride gözaltına alınanların sayısı 102'ye yükseldi.

Yaklaşık 5 bin kişinin katıldığı Bourges'daki gösteride 500 eylemci, valilik tarafından protesto yapılmasının yasaklandığı tarihi şehir merkezine girmeye çalışınca kısa süreli gerginlik yaşandı. Polis göstericilere biber gazıyla müdahale etti. Gösteriler için ülke çapında 80 bin polis görevlendirildi, İçişleri Bakanı Christophe Castaner, büyük kısmı barışçıl olan göstericiler arasında radikalleşmenin artmasına karşı uyarı yaptı. Castaner, olay çıkaran veya onları destekleyenlere sert karşılık verecekleri uyarısında bulundu.

Fransa'da akaryakıt zamlarına ve ekonomik şartların kötüleşmesine tepki olarak 17 Kasım 2018'de başlayan eylemler, ülkede son yılların en şiddetli protestosu haline geldi. Gösterilerde şimdiye kadar 10 kişi hayatını kaybetti ve 1700'den fazla kişi yaralandı, 5600 kişi gözaltına alındı, binden fazla kişi hapis cezasına çarptırıldı. Ekonomik yönden eylemler 58 bin kişiyi işsiz bıraktı, bunun devlete maliyeti 32 milyon avro oldu. Bununla beraber gösteriler nedeniyle alışveriş merkezlerinin zararı 2 milyar avroyu geçti.

Kaynak: Anadolu Ajansı
Yorumlar (0)