Alexa

Pervez Müşerref yargılanıyor...

-Pakistan eski Devlet Başkanı Müşerref, "vatana ihanet suçlaması" ile yargılandığı davanın duruşmasına katıldı.

 Pervez Müşerref yargılanıyor...
 Pakistan eski Devlet Başkanı Pervez Müşerref'in "vatana ihanet suçlaması" ile yargılandığı davada suçlamalar ilk kez yüzüne okundu. 

Başkent İslamabad'daki Ulusal Kütüphane binasında görülen davanın bugünkü duruşmasında Pervez Müşerref hazır bulundu. Müşerref'in gelişi öncesinde yoğun güvenlik önlemleri alınırken mahkeme salonuna sinyal kesici cihaz getirildi.

Öte yandan Müşerref'in tedavi gördüğü Rawalpindi'deki Silahlı Kuvvetler Kardiyoloji Enstitüsü'nden duruşmaların yapıldığı İslamabad'daki kütüphane binasına kadar eski devlet başkanının geçiş güzergahındaki tüm yollar kapatılırken, mahkeme salonuna varmasının ardından dahi güvenli bölgede olmasına rağmen getirildiği araç özel timler tarafından güvenlik çemberine alındı. 

Müşerref'in yeni avukatı Dr. Faruk Nasim, müvekkilinin Dubai'de hasta olan annesinin durumunun ağırlaştığını söyledi. Nasim, eski devlet başkanının yurt dışına çıkış yasağının kaldırılarak Dubai'ye gitmesine izin verilmesini talep etti.

 

-Müşerref'ten ilk savunma-

 

Avukatın taleplerinin ardından mahkeme heyeti ilk kez eski devlet başkanına hakkındaki suçlamaları okudu.

Mahkeme heyeti, 2007 yılında ilan ettiği olağanüstü hal ve akabinde anayasayı askıya almasının ardından yaşananlara ilişkin olarak iddia makamı tarafından Müşerref'e yönelik 5 ayrı suçlama yöneltildiğini duyurdu.

Suçlamaların okunması esnasında her birini ayrı ayrı reddeden Müşerref, daha sonra kendisine tebligat yapıldığına dair okunan metni imzaladı. 

Pervez Müşerref imzanın ardından ilk savunmasını yaptı. Ülkenin başında bulunduğu dönemde ekonomik ve askeri açıdan parlak günler yaşandığını savunan eski devlet başkanı, "Ben ülkeme her alanda hizmet ettim ancak şimdi ihanetle suçlanıyorum bu nasıl adalet?" dedi.

Duruşma, Müşerref'in yaptığı savunmanın ardından sona ererken mahkeme, duruşmanın hangi tarihe erteleneceğini ve bugünkü duruşmada yurt dışına çıkış yasağının kaldırılmasına yönelik talep hakkındaki kararın gün içerisinde verileceğini açıkladı.

Müşerref daha sonra tedavisinin devam ettiği Rawalpindi'deki Silahlı Kuvvetler Kardiyoloji Enstitüsü'ne geri döndü. 

2007 yılında olağanüstü hal ilan eden Pervez Müşerref hakkında, anayasanın 6. maddesini ihlal ettiğini ileri sürülerek vatana ihanet suçlaması ile dava açılmıştı. Eski devlet başkanı, 2 Ocak'ta görülen davanın 3. duruşmasına katılmak üzere yola çıktığında kalp krizi geçirmişti. Ravalpindi'deki Silahlı Kuvvetler Kardiyoloji Enstitüsü'ne kaldırılan Müşerref'in tedavisine devam ediliyor.

Mahkeme, yargılamanın 31 Ocak'taki 16. duruşmasında Müşerref hakkında kefalet karşılığı tutuklama kararı vermiş, eski devlet başkanı bunun üzerine 24 Aralık 2013'ten bu yana görülen davanın ilk kez 18 Şubat'taki 20. duruşmasına katılmış ancak herhangi bir savunma yapmamıştı. 

Mahkeme son olarak ise eski devlet başkanının bugünkü duruşmaya katılmaması halinde kefaletsiz olarak tutuklama kararı verileceğini açıklamıştı.
Güncelleme Tarihi: 31 Mart 2014, 14:31
YORUM EKLE