PKK'nın Sincar'da kanton kurma girişimi yasadışı

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi, PKK'nın Sincar’da "kanton" bölge kurma girişiminin yasadışı olduğunu duyurdu.

Dünya 17.01.2015, 19:40 17.01.2015, 19:44
PKK'nın Sincar'da kanton kurma girişimi yasadışı
 Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi, PKK'nın Sincar’da "kanton" bölge kurma girişiminin yasadışı olduğunu duyurdu.

Kürt Yönetimi, PKK'nın bu girişimden hemen vazgeçmesini istedi. Geçtiğimiz günlerde PKK'nın, Sincar'da özerk bir yapı oluşturmak için bir konsey kurduğu açıklanmıştı.

Kürt Meclisi tarafından yapılan yazılı açıklamada, “O yaralı beldenin dertleri siyasete malzeme yapılmamalı" denilmişti. Söz konusu girişimin bölgede siyasi ve idari gerginliklere yol açacağı kaydedilerek, “PKK Kürdistan'ın iç işlerine karışmaya son vermeli” denildi.

Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani'nin Sincar'ı IŞİD'ten temizlemek için bizzat orduya kendisinin özel talimatlar verdiği hatırlatılarak" “Irak Kürdistan Bölgesi ve Irak’ın meşru ve anayasal kurumları vardır. Ezidi Kürtler’in de Kürdistan Parlamentosu ve Irak Temsilciler Meclisi’nde temsilcileri mevcuttur." denilerek Peşmerge'nin yasalar çerçevesinde bölgeye müdahale ettiği dile getirildi. Kürt Meclis, Bakanlar Kurulu, Sincar'ın il olması için girişimde bulunacağını aktardı.

Yazılı açıklamada, “Peşmerge, Sincar bölgesinin tamamının kurtarılması için çaba harcıyor. Kürdistan Bölgesi Yönetimi de bölge halkına yardım ve bölgenin yeniden yapılanması için çalışmalarına devam edecektir. Bu konuda Bağdat’la da işbirliği sürüyor." denildi.


IŞİD, geçen yıl 3 Ağustos'ta Sincar'a saldırmıştı. Bölgeyi terk eden Ezidiler, büyük kayıplar vererek başta Erbil olmak üzere güvenli yerlere sığınmıştı. Peşmerge'nin saldırısıyla IŞİD militanları Sincar'ın bazı yerleşim alanlarını terk ederken, hala örgütün bölgede varlığı devam ediyor.
Yorumlar (0)