banner424

banner425

banner423Prof. Dr. Arslan, Ermenistan’da yaşanan darbe girişimini Değerlendirdi

Başbakan Nikol Paşinyan ve hükümetin istifasını talep etmesiyle ortaya çıkan darbe girişiminin yankıları sürmeye devam ederken Prof. Dr. Havva Kök Arslan, Ermenistan’da yaşanan darbe girişimine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Dünya 25.02.2021, 19:28 26.02.2021, 00:33
Prof. Dr. Arslan, Ermenistan’da yaşanan darbe girişimini Değerlendirdi

Prof. Dr. Havva Kök Arslan, Ermenistan'da ki darbe girişimi Azerbaycan yenilgisinin yol açtığı gerilimin boyutunu gösterdiğine dikkat çekerek, Ermenistan’da yaşanan darbe girişimine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Ermenistan ordusunun Başbakan Nikol Paşinyan ve hükümetin istifasını talep etmesiyle ortaya çıkan darbe girişiminin yankıları sürerken Uzmanlar, darbe girişiminin aslında Azerbaycan’a karşı uğradığı yenilgi sonucunda işgal ettikleri topraklardan çekilmeyi kabul eden Ermenistan hükümeti ile ordu arasındaki gerilimin geldiği boyutu gösterdiğini belirtti.

Üsküdar Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler (İngilizce)  Bölüm Başkanı Prof. Dr. Havva Kök Arslan, Ermenistan’da ordunun hükümete yönelik yaptığı istifa çağrısını bir darbe girişimi olarak nitelendiren Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan halkı sokaklara çıkmaya ve orduya karşı koymaya çağırdığını söyledi.  Prof. Dr. Arslan, “Bu durum aslında Azerbaycan’a karşı uğradığı yenilgi sonucunda işgal ettikleri topraklardan çekilmeyi kabul eden Ermenistan hükümeti ile ordu arasındaki gerilimin geldiği boyutu gösteriyor” dedi. 

Türkiye her zaman sivil idareyi desteklemelidir

15 Temmuz 2016 darbe girişimine maruz kalan Türkiye’nin ilkesel olarak her türlü darbe girişimine dünyanın neresinde olursa olsun karşı çıkması ve sivil idareyi desteklemesi gerektiğini belirtti. Havva Kök Arslan, Bu Ermenistan’daki durum için de geçerli olduğunu, Ermenistan’da orduya karşı sivil iktidara verilecek destek Türkiye'nin darbeler konusundaki tutumunun ne kadar tutarlı olduğunu göstereceğine işaret ederek şunları söyledi:

Rusya’nın desteği, Türkiye ve Rusya’yı karşı karşıya getirebilir

“Bununla beraber, bölgedeki ABD-Rusya rekabetinin sonucu olarak Ermenistan’daki olası bir darbe bölgenin daha da karışmasına sebep olabilir. Her ne kadar Kremlin, mevcut gerginliği Ermenistan’ın iç sorunu olarak gördüğünü beyan etmişse de Paşinyan hükümeti ile olan mesafeli ilişkileri bilinmektedir. Moskova, Paşinyan’ın yerine Rusya taraftarı bir lideri destekleyerek Kafkasya’da yeniden nüfuz kazanmaya çalışması halinde Türkiye ve Rusya karşı karşıya gelebilir. Büyük güçlerin güdümünden uzak bir Ermenistan’ın varlığı Türkiye’nin menfaatinedir.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)