Putin Açıkladı...

Doğu Ukrayna'da ateşkesi amaçlayan Minsk'te liderler zirvesinde mutlu sona ulaşıldı.

Dünya 12.02.2015, 13:17 12.02.2015, 15:34
Putin Açıkladı...

 Doğu Ukrayna'da ateşkesi amaçlayan Minsk'te liderler zirvesinde mutlu sona ulaşıldı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 16'ıncı saatine giren müzakerelerden çıkarak "Ukrayna'nın doğusunda Cumartesi gece yarısından itibaren geçerli olmak kaydıyla (15 Şubat 2015) ateşkes ilan edilecek" dedi.
 
‘Anayasa reformu yapılmalı’
 
Ağır silahların çekileceğini belirten Rusya Devlet Başkanı Putin, Ukrayna'nın doğusunda yaşayanların hakları için anayasa reformu yapması gerektiğini belirtti. 
Ukrayna Devlet Başkanı Poroşenko ise, görüşmelerde ülkesinin kabul edemeyeceği bazı koşulların masaya getirildiğini söyledi. 
 
‘Sınırda kontrolü sağlayacağız’
 
Ülkesinin bu yıl sonuna kadar Rusya ile sınır olan bölgelerde kontrolü devralacağını belirten Petro Poroşenko, rehin tutulan Ukraynalı pilot Şevçenko'nun kısa süre içerisinde serbest kalacağını söyledi.
 
‘Yabancı askerler topraklarımızdan çekilecek’
 
Poroşenko imza attıkları metinde bütün yabancı askeri unsurların Ukrayna'nın topraklarından çekileceği yönünde bir madde de bulunduğunu ifade etti.
 
Hollande: Yapılması gereken çok iş var
 
Belarus'un başkenti Minsk'te 14 saat süren liderler zirvesi sonrası bir açıklama da, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande'den geldi. Hollande, "Henüz yapılması gereken çok iş var ama Ukrayna'daki durumu iyileştirmek için gerçek bir şans yakaladık" dedi.
Fransa Cumhurbaşkanı Hollande, Minsk Anlaşması'nın Avrupa Birliği tarafından desteklenmesi için Merkel'le birlikte çalışacaklarını da söyledi. 
Yorumlar (0)