Alexa

Putin gösteri yasağını kaldırdı...

Rusya Devlet Başkanı, Soçi Olimpiyatları sırasında miting, gösteri ve protestoların yapılmasına ilişkin yasağa son verdi.

 Putin gösteri yasağını kaldırdı...
banner327
 Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, imzaladığı kararname ile Soçi kentinde yapılacak Kış Olimpiyat Oyunları sırasında miting, gösteri ve protesto eylemlerinin yapılmasına ilişkin daha önce belirlenen yasağı kaldırdı.

Putin, Soçi-2014 sırasında alınacak güvenlik tedbirleriyle ilgili daha önce imzalanan kararnamede değişiklik yapan kararnameyi imzaladı. 

Devlet Başkanlığı resmi internet sitesinde yayımlanan kararnameye göre, 19 Ağustos 2013'te Putin tarafından imzalanan ve 7 Ocak-21 Mart tarihlerinde güvenlik önlemlerinin alınacağı Soçi'de, Olimpiyat ve Paralimpiyat Oyunları ile ilgili olmayan gösteri, miting ve protestolara getirilen yasak kalktı. Yeni kararnameye göre, söz konusu tarihler arasında güvenlik tedbirlerinin alınacağı kentte, Olimpiyat Organizasyon Komitesi ile Soçi Belediyesi'nin ortak belirlediği alanlarda miting, gösteri ve protesto eylemleri yapılabilecek.

Çeçen direnişçilere yakınlığıyla bilinen bir internet sitesinde, geçen yıl temmuz ayında Çeçen direnişçi Doku Ömerov, yandaşlarına, Soçi'de olimpiyat yapılmasını engellemeye ilişkin çağrıda bulunmuştu.

Ömerov'un bu çağrısının ardından Rusya Federasyonu Terörle Mücadele Ulusal Komitesi, emniyet ve istihbarat birimlerinin toplu gösteriler ve oyunlar sırasında güvenliğin sağlanmasına yönelik sürekli güvenlik tedbirleri aldığını açıklamıştı.
Güncelleme Tarihi: 04 Ocak 2014, 16:48
YORUM EKLE