Putin: Türkiye Düşmanımız Değil

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin; 'Türk akımı' projesinin tüm güzergahlarının yapılacağını ve öncelik taşıdığını belirterek; Avrupa Komisyonu’nun yazılı taahhütname vermesi gerektiğini açıkladı.

Dünya 17.12.2015, 14:49 22.07.2016, 00:50
Putin: Türkiye Düşmanımız Değil
Rusya Devlet Başkanı Vladimir PutinTürkiye’yi düşman ülke olarak görmediğini ifade etti. 

Türk akımı nedir?
Karadeniz altından gecerek, Rusya’dan Türkiye’ye doğalgaz nakli için boru hattı inşasını öngören ‘‘Türk akımı’’ projesi, taraflar arasında anlaşma sağlanamadığı için durduruldu. İlk başta 4 boru hattı üzerinde yapılan görüşmeler daha sonra sadece Türkiye piyasası için tek boru hattı üzerine görüşmeler yapıldı. 4 hat beraberinde yıllık 65 milyar metre küp doğalgaz nakilni öngören boru hattı projesi, Ukrayna’yı by-pass yaparak, Rusya’dan Türkiye’ye ve ardından Avrupa’ya doğalgaz ihracı için planlandı. Proje 1 Aralık 2014'te Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından ortaya atılmasına rağmen, konuya ilişkin birçok alanda belirsizlikler iki ülke arasında çözülmedi.

Rusya’nın projenin dondurulmasını resmen açıklamasının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türk akımı” projesinin taleplere uymadığı gerekçesi ile Türkiye tarafından kaldırıldığını bildirdi.
Yorumlar (0)
17°
parçalı az bulutlu