Putin:Türk Akımıyla İlgili Cevap Bekliyor

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Türkiye-Rusya ticari ilişkilerinin henüz potansiyeline ulaşmadığını söyledi.

Dünya 13.11.2015, 17:32 13.11.2015, 22:03
Putin:Türk Akımıyla İlgili Cevap Bekliyor
Rus basınına açıklamalarda bulunan Putin, Moskova ve Ankara’nın sanayide ilişkileri geliştirdiğini, inşaatta büyük projelere imza attığını ve atom enerjisi gibi konularda işbirliği yaptığını hatırlattı. Putin, “Genel olarak Türkiye-Rusya ticari ilişkileri henüz potansiyeline ulaşmadı.” dedi.

Turizm konusuna da değinen Rus lider, geçen sene Türkiye’ye 3,3 milyon Rus turistin gittiğini belirtti.

RUSYA, TÜRK AKIMI SÖZLEŞMESİYLE İLGİLİ EN KISA ZAMANDA CEVAP BEKLİYOR

Soruları yanıtlayan Putin, Türk Akımı’na da değindi. Putin, “Projenin gerçekleşmesi ve yasal dayanağı oluşturacak hükümetlerarası sözleşme ile ilgili görüşümüzü Türkiye’ye temmuzda ilettik. Umut ediyoruz ki, Türkiye’nin yeni hükümeti en kısa zamanda bahsi geçen sözleşmenin kilit şeklini tamamlayacaktır.” dedi.

Seçimler nedeniyle Türkiye’deki siyasi ortamın görüşmeleri yavaşlattığını beliren Putin, “Bunu anlayışla karşıladık, aceleci davranmadık.” diye ekledi.

“TÜRK AKIMI DİNAMİZMİNİ YİTİRMİYOR”


Bir gazetecinin Türk Akımı dinamizmini yitiyor mu? sorusunu yanıtlayan Putin, “Bu fikrinize katılmıyorum. Böyle büyük proje hemen planlanıp onaylanamaz. Hukuki, teknik, ekonomik ve organizasyon gibi çok farklı sorunları halletmek gerekir.” diye konuştu. Putin, “Önemli olan bu projenin hem Rusya hem Türkiye çıkarlarına uyuyor. Erdoğan’la bu konuda hemfikiriz.” şeklinde konuştu.

“TÜRKİYE’NİN BAĞIMSIZ DIŞ POLİTİKASI SAYGIYI HAK EDİYOR”

Türkiye’nin dış politika ilişkilerini de değerlendiren Putin, “ABD ve Avrupa Birliği’nin Rusya’ya karşı tek taraflı yaptırım sürecinde Türkiye kendi pozisyonunu belirledi. Ankara’nın bağımsız ve kendi dış politika çıkarlarına yönelik hareketi saygıyı hak ediyor.” dedi. Rus lider böyle bir yaklaşımın Türkiye-Rusya ilişkilerine yeni ufuklar açtığını dile getirdi.
Yorumlar (0)