Alexa

Ruslar Kırım'dan çekilmezse çok büyük kriz yaşanacak

İngiltere Dışişleri Bakanı Hague, Ukrayna'daki karışıklığın Avrupa'nın 21. yüzyılda karşı karşıya olduğu en büyük kriz olduğunu söyledi.

Ruslar Kırım'dan çekilmezse çok büyük kriz yaşanacak
banner327
İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague, Ukrayna'nın başkenti Kiev'deki temasları sırasında İngiliz yayın kurumu BBC'ye yaptığı açıklamada, Rus birlikleri Kırım'dan çekilmezse bunun diplomatik ve ekonomik bedellerinin olacağını söyledi.

Ukrayna ile Rusya'nın Kırım'la ilgili görüşmeler yürütmesi gerektiğini ifade eden Hague, Rus birliklerinin Kırım'a konuşlandırılmasının kabul edilemez olduğunu ve uluslararası toplumun buna sert tepki vermesi gerektiğini belirtti.

Rusya'nın müdahale ihtimalinin çok tehlikeli bir durum olduğunu vurgulayan Hague, "Dünya, başka bir ülkenin egemenliğinin ihlaline göz yumamaz" dedi.

Hague, ABD ve Avrupa Birliği'nin Kırım'daki gelişmeler karşısında "güçsüz oldukları" eleştirilerine katılmadığını ifade ederek, Rus birlikleri üslerine dönmezse ellerinden birkaç seçenek bulunduğuna dikkati çekti. 

İngiltere son olarak dün, Kırım'daki gerginlik dolayısıyla Rusya'nın Soçi kentinde düzenlenecek bu yılki G8 Zirvesi'yle ilgili yapılacak hazırlık görüşmelerinden çekildiğini açıklamıştı. Rusya'nın Kırım'a asker konuşlandırmasından duyduğu rahatsızlığı dile getiren İngiltere, hafta sonu Rusya'nın Londra Büyükelçisini Dışişleri Bakanlığı'na çağırarak bu rahatsızlığını dile getirmişti. 

Bu arada, İngiliz basınında Kırım'ın geleceğiyle ilgili çeşitli senaryolara yer veriliyor. Guardian gazetesi, Gürcistan senaryosu, Yugoslavya senaryosu ve diplomatik senaryo başlıkları altında Ukrayna'da bundan sonra olacakları sorguluyor.

Gürcistan senaryosuna göre gazete, Rusya’nın 2008’de Gürcistan’da yaptığı gibi hızla sahada askeri üstünlük sağlayarak, Kırım’ın statüsü için pazarlık masasına eli güçlü olarak oturabileceğini yazdı. Yugoslavya senaryosuna göre ise Rusya, Kırım’ın yanı sıra Ukrayna’nın doğusuna da asker çıkararak, ülkenin kuzeybatı ve güneydoğu olarak bölünmesini gündeme getirebileceği kaydedildi.
Güncelleme Tarihi: 03 Mart 2014, 14:33
YORUM EKLE