Rusya'dan Facebook ve Twitter'a Büyük Para Cezası!

Rusya Federal Bilgi Teknolojileri ve Kitle İletişim Denetleme Kurumu (Roskomnadzor) tarafından açılan dava, Moskova’da, Taganskiy Mahkemesi'nde görüldü.

Dünya 13.02.2020, 22:03
Rusya'dan Facebook ve Twitter'a Büyük Para Cezası!

Facebook ve Twitter aleyhinde açılan davalar, başkent Moskova’da bulunan Taganskiy Mahkemesi'nde görüldü.

Rusya Federal Bilgi Teknolojileri ve Kitle İletişim Denetleme Kurumu’nun (Roskomnadzor) açtığı davada mahkeme, Twitter ve Facebook’un kişisel verilerin korunmasına yönelik mevzuata uymadığı hükmüne varan mahkeme, sosyal medya sitelerinin her birine 4 milyon ruble para cezası verdi.

Roskomnadzor, Rus kullanıcıların veri tabanlarının Rusya topraklarındaki sunucularda tutulmasına yönelik karara uymadıkları gerekçesiyle geçen ay Facebook ve Twitter aleyhine dava açmıştı.

Rusya’da profesyonel sosyal paylaşım sitesi LinkedIn'e erişim aynı mevzuat gerekçesiyle 2016’da yasaklanmıştı.

Geçen yıl, Twitter ve Facebook aynı kişisel veri düzenlemesini ihlal ettikleri için her birine 47 dolarlık bir para cezasına çarptırıldı. Cezanın iki şirket üzerinde hiçbir etkisi olmadı, bu nedenle Aralık ayında Rus yetkililer para cezalarını artırdı.

Yasa, veri depolama gereksinimini karşılamayan çevrimiçi hizmetlerin Rusya'dan yasaklanmasına izin veriyor. Şimdiye kadar yalnızca LinkedIn sosyal ağı engellendi. Facebook veya Google'ı engellemenin, yetkililerin adım atması için çok fazla kamu öfkesi doğuracağı yaygın olarak anlaşılmaktadır.

Yorumlar (0)