Alexa

Savaşın acı izlerini taşıyacaklar...

Suriye'de, savaşın "eksik" bıraktığı binlerce sivil, bedenlerindeki "acı izleri" ömürleri boyu taşıyacak.

 Savaşın acı izlerini taşıyacaklar...
banner327
Suriye'de, savaşın "eksik" bıraktığı binlerce sivil, bedenlerindeki "acı izleri" ömürleri boyu taşıyacak.

Suriye İnsan Hakları Örgütü'nün (SNHR) raporuna göre 2. Dünya Savaşı'ndakinden daha fazla sivil ölümün olduğu Suriye'de, şiddet, ölüm, sefalet ve açlık gün geçtikçe daha da artıyor. 

Onbinlerce sivilin hayatına mal olan iç savaş, binlercesini de sakat bırakıyor. Eksik kalan hayatlar ise ülkesindeki iç savaşın acı hatıralarını, bedenlerinde bir ömür boyu taşımak zorunda kalıyor.

Kimisi bacağın, kimisi kolunu, kimisi de yüzünü kaybeden Suriyeliler, Hatay'ın Reyhanlı ilçesindeki hastanelerde tedavi gördükten sonra "yarım" bedenleriyle hayata tutunmaya çalışıyor.

Bir yıl önce Suriye'nin İdlib kentinde rejim askerlerinden kaçarken sol bacağından vurulan Abdülmevla İbrahim (19), yaklaşık 2 ay önce Halep'te yaşanan bombalı saldırıda isabet eden şarapnel parçası yüzünden ayağından olan Salih El Haccı (25) ve İdlib'teki evinin bombalanması sonucu sol bacağını kaybeden Ahmet Sori (33) onlardan sadece birkaçı.

- "Aynaya her baktığında gördüğü en acı hatıra -

Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) askerlerinden Adnan Fitravi (27), Humus'ta rejim askerleriyle çatışmalar sırasında yüzüne isabet eden kurşun yüzünden hayatı kararan Suriyelilerden bir başkası...

Suratının parçalanmasına sebep olan kurşun izi, Fitravi'nin ömrü boyunca aynaya her baktığında hatırlayacağı en acı hatıralarından biri.

Sadece bedenin en önemli uzuvlarını değil, hayatlarının da değerli parçalarını kaybedenler de var.

 Ülkesindeki iç savaştan kaçarken mayına basarak sol bacağını ve yüzünün bir tarafını kaybeden Abubekir Attartus (28) hamile eşini de patlamalarda kaybetmiş. Acılarının tarifsiz olduğunu belirten Attartus, ülkesinin durumunun hayatını tamamen mahvettiğini söylüyor.

ÖSO askerlerinden Emyesir Muhammed Ebu Zeyn'in sol bacağı, (25) rejime ait helikopterin Humus'u bombalaması sonrasında vücudundan ayrılmış. 

Abdurrahman Hac İsmail de (18) 2 ay önce İdlib'te yanı başında patlayan bomba sonrasında iki bacağını kaybettiğini aktarıyor.

- Ailesine ekmek götürmeye çalışırken bacağından oldu -

Mustafa Şaşa (27), yaklaşık 7 ay önce evde bekleyen ailesine ekmek götürürken İdlib'te yaşanan patlama sonrası bacağını kaybetmiş.

Mahmut El Gani (26) çatışmalar sonucunda sağ bacağını, Humus kentinde keskin nişancının hedefi olan Hamar Eridi (24) sol ayağını, Bessam El Ahmet (36) Hama'da meydana gelen patlamada sol kolunu ve Muhannen Halif (25) de 3 ay önce Lazkiye'de mayına basması sonucu sağ bacağını kaybederek hayata "yarım" bedenleriyle devam etmeye çalışanlardan.
Güncelleme Tarihi: 12 Mart 2014, 13:40
YORUM EKLE